Ana sayfa » Güzellik » Saç Bakımı » Yüz Tipine Göre Saç Şekli Belirleme
Güzellik Saç Bakımı

Yüz Tipine Göre Saç Şekli Belirleme

ojemoje-sac-sekilleri

Yüz tipine göre saç şekli belirleme yaparken tabii ki ilk önce yüz şekline dikkat edilmesi gerekir. Ancak saç şekli seçerken 4 unsur vardır; sadece kesilen saç modeli değil, onun renklendirilmesi ve dokunun oluşturulmasıyla genel bir görüntüye ulaşılır. Yani aslında saçınızın şekli bütün vücudu etkileyen bir şeydir. Saç şekli belirlenirken yüz ikiye ayrılır. Birincisi iç yüz, ikincisi dış yüzdür. Saçın dışı yani dış hacmi, yüzün dış kısmıyla alakalıdır. Yüzün dış kısmı çene kemikleri ve şakakları kapsamaktadır. İç yüz dediğimiz kısımsa göz, burun ve ağızdan oluşan kısımdır. Dolayısıyla yüzün dış kısmında hoşumuza gitmeyen bir kısım varsa örneğin; çenemiz çıkıksa bunu kapatmak için dış saçtan faydalanmak gerekiyor. Çünkü yüze doğru gelen saçlar da yüzü etkiler. Yüz şekline uygun saç modelini iç yüz ve dış yüz olarak ayırıp, saçı da iç saç ve dış saç olarak ayırıp, iç saçın yüzü, gözü, burnu ve ağızı etkilediği bilinmelidir. Dış yüzü etkileyen de saçın dış hacmidir. Bu dış hacim perma, fön ve refüze gibi aktivitelerle doku oluşturularak yapılabilir. Şekillendiricilerle, kesimlerle de yapılabilir ve en önemlisi renkle yapılabilir. Çünkü şekli belirleyen en önemli unsur renktir. Renk her şekli etkiler, ancak her şekil rengi etkilemez.   

Yuvarlak Yüzler İçin Saç Şekli  

Genellikle bayanlar yuvarlak hatlardan, kilolu ve geniş durduğu için hoşlanmazlar. Dolayısıyla daha uzun görüntüleri elde etmek isterler. Bu görüntüyü elde etmek isterken yapılması gereken bazı saç modelleri ve renkler vardır. Bu renkler kırmızı sarı gibi değil daha çok gölgelendirme ve ışıklandırma şeklindedir. Yuvarlak bir yüze saç şekli uygulamak için öncelikle ne yapılması gerektiğine karar verilmelidir. Örneğin yuvarlak bir yüzü uzun göstermek için yanlardan basık gösterilmelidir. Bunun içinse yüz çerçevesinde yanlarda koyu renkler kullanmak gerekir. Saçın genelinde kullanılan renkten bir ton bile koyu olsa gölgelendirme oluşur ve yüzü yanlardan bastırarak daha ince gösterir. Kaldı ki yandan bastırırken üstten uzatmak gerekir. O zaman da tepe bölgesine biraz açık bir ton kullanılmalıdır. Aşağı doğru yüz uzatılmak istenirse saçın uçlara doğru olan kısmı da açık renk yapılmalıdır. Bu şekilde yuvarlak yüzler daha ince bir görünüm elde edecektir. Yuvarlak yüzlerde, yüzü daha da yuvarlak göstereceği için kahkül tercih edilmemelidir.  

Oval Yüzler İçin Saç Şekli  

Oval yüz genellikle ideal yüz şeklidir. Bu yüz şekline her türlü saç şekli uymaktadır. Örneğin; katlı kesimler, küt kesimler, uzun saçlar gibi saç şekilleri uygundur. 

Üçgen Yüzler İçin Saç Şekli  

Üçgen yüz şekli, düz üçgen ve ters üçgen yüz şekli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Düz üçgen bir yüz tipinde, yüz daha oval ve düz gösterilmek isteniyorsa yapılması gereken; saç katlı bir kesime sahipse, çene kısmına düşen saçları koyu renk tutup şakak kısmında kalan saçlara hacim verip rengini açık tutarak üçgen görünümden uzaklaştırılmasıdır. Ters üçgen yüz şeklinde ise, çene kısmı şakak kısmına göre daha dar olduğu için burada çene kısmında kalan saçlar açık renk olmalıdır ve çene kısmında saçlara hacim verilmelidir. Bu üçgen yüz şekli saç kesiminde çoğunlukla perçem tercih edilmelidir.  

Köşeli ve Yuvarlak Yüzler İçin Saç Şekli  

Kare yüzler yuvarlak yüzlerle aynı özellikleri taşır. Karenin içine bir yuvarlağı, yuvarlağın içineyse bir kareyi yerleştirebilirsiniz dolayısıyla kare yüz ile yuvarlak yüzü aynı şekilde değerlendirmek gerekir. Önemli olan bu yüz şekillerinde, yüzün enini daraltmaktır.  Her iki yüz şeklinde de yüzün yanlardan dar görünmesi için uzun ve koyu saçlar, alın bölgesinde ve uçlarda daha açık renkli saçlar ve kahkül olmayan saçlar tercih edilmelidir. Kareyi yüzü oval görünüm kazandırmak istersek yüze ve çeneye doğru gelen saç modelleri kareliği biraz daha ovale doğru götürür. Yuvarlak yüzlerde de daha çok yanakları kapatacak şekilde düz saç modelleri tercih edilmelidir ki yüz yuvarlak görünümden uzaklaşsın.