Ana sayfa » Güzellik » Özel Tarifler » Yüz Gerdirme Maskesi
Cilt Bakımı Güzellik Özel Tarifler

Yüz Gerdirme Maskesi

ojemoje-yuz-gerdirme-maskesi

Merhaba değerli ojemoje okurları yine bomba gibi bir tarifle sizlerleyiz. Özel tarifler yazı dizimizin yeni konusu, başlıkta da belirttiğimiz gibi yüz gerdirme maskesi tarifidir. Bu tarif cildinizi sıkılaştırır, ciltte botoks etkisi yapar ve kırışıklıkları giderir. Bunun yanında cilt yapınızı yenileyen ve onaran bir maske tarifidir. Güzel bir tariftir dileriz ki işinize yarar, lafı çok uzatmadan malzemelerimizi vermeye başlayarak tarifimize geçelim. 

Malzemeler: 
  • Ilık süt  
  • Kakao – 1 çay kaşığı  
  • Toz jelatin – 1 tatlı kaşığı  
  • Yeşil çay  
  • Limonlu su ( yağlı cilt tipi için süt yerine ) 
Yapılışı: 
Yeşil Çay Peelingi  

Tarifimizi yapmaya yeşil çayı demleyerek başlıyoruz. Sıcak su dolu bir kupa bardağa poşet yeşil çayı demleyin. Açık yeşil çayınız varsa bir yemek kaşığı yeterli olacaktır. Demlemiş olduğunuz çayı soğumaya bırakın. Sonrasında poşet yeşil çayın içindeki posa alınıp yüzünüze peeling olarak uygulanacak. Çünkü bu tarifi uygulamadan önce cildinize mutlaka peeling uygulanmalıdır. 

Uygulama 1 

Soğuyan yeşil çay telvesini temizlenmiş yüzünüze peeling şeklinde uygulayın. 5 dakika boyunca yeşil çayın posası ile cildinize masaj uygulayarak ufak dokunuşlar yardımıyla ciltteki ölü deriyi atın. Sonrasında yüzünüzü yıkayın.  

Not: posasını kullandığınız yeşil çayı dökmeyin maske sonrasında bu çayı kullanacağız. Bu nedenle soğumaya bırakılan yeşil çayın suyunu buzdolabına koyun. 

Cilt Yapısını Onaran ve Yenileyen Maske 

Hazırlayacağınız maske cildinizi sıkılaştıracak, kırışıklıklarınızı açacak ve sizi gençleştirecek bir maskedir. Bir kabın içerisine 1 tatlı kaşığı toz jelatini ve 1 çay kaşığı kakaoyu ekleyin, sonrasında 3 tatlı kaşığı ılık sütü ilave edin ve jelatin eriyinceye kadar karıştırın. Karışımı yaptığınız ortam soğuksa jelatini eritmek güç olabilir bunun için karışım yaptığınız kabı başka bir sıcak su dolu tabağın üzerine koyup benmari usulü karıştırma ve eritme işlemine devam edebilirsiniz. Hatta jelatinin donmaması için karışımı benmaride bekleterek yüzünüze uygulayabilirsiniz. 

Uygulama 2

Jelatini tamamen erimiş olan karışımı bir fırça yardımıyla yüzünüze uygulayın. Hazırlanan maskeyi ne ince ne kalın olacak şekilde göz altlarınıza yaklaştırmadan uygulayın. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz süt yerine limonlu su tercih edebilirsiniz. Uyguladığınız maskeyi yaklaşık 30 dakika boyunca kuruyana kadar yüzünüzde tutunuz. Maske kuruduktan sonra maskeyi yüzünüzden yavaş yavaş soyarak çıkarın. Daha sonra soğuması için dolaba koyduğunuz yeşil çayı, çıkartılan maskenin ardından sıkılaştırıcı tonik olarak bir pamuk yardımıyla uygulayın. Son olarak toniğin ardından nemlendirici krem uygulayın. Kalan yeşil çayı buz kalıplarına yerleştirip dondurup sabah akşam sıkılaştırıcı olarak cildinize uygulayın. 

Dip Not:  

Peeling yapmadan bu maskeyi uygulamayın. Yeşil çay peelingini mutlaka uygulayın. Buradaki amaç peeling ile yüzdeki gözenekleri açarak maskenin cildin derinlerine inmesini sağlamaktır.  

Not: 

  • 25 yaşındaki ayda 1 kez uygulayabilirler, orta yaştakiler ise haftada 1 kez uygulayabilirler. 
  • Hazırlamış olduğunuz maske yüzünüzde beklerken kesinlikle mimik hareketleri yapmayın. 
  • Hazırlanan maske aynı zamanda siyah noktaları da temizlemektedir.  
  • Hassas ciltli kişiler buz uygulamasını, buzu peçeteye sararak uygulayabilirler.  
  • Kılcal damar problemi olan kişilerin buz uygulamasını yapmaları tavsiye edilmez.