Ana sayfa » Anne / Çocuk » Bebek Bakımı » Yeni Doğan Bebekte Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebekte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taburcu olup eve gelindiği zaman yapılması gereken 5 kural çok önemlidir.

Kural 1:

Özellikle bebeğin bulunduğu ortamda sigara içilmemesi gerekir. Başka oda da veya balkonda içilmesi (balkonda içilen sigaranın dumanı kıyafetlerinize tutunarak içeri gireceklerdir) bebeği yine de etkileyecektir. Bebeğin, havada bulunan sigara dumanını soluması ileride astım ve benzeri hastalıklara yakalanmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden hiç bir şekilde evde, balkonda veya başka oda da sigara içilmemelidir.

Kural 2:

Bebek asla ve asla midesinin üstüne (yüz üstü) en az 3 aylık olana kadar  yatırılmamalıdır. Bu şekilde ani bebek ölüm riski ortadan kaldırılmış olur.

Kural 3:

Bebeklerin bağışıklık sistemleri gelişene kadar kalabalık ortamlardan, hasta kişilerden uzak tutulmalıdır. Bebek ziyaretine gelen kişilerin bebeğe en az 2 m uzak durması önlem amaçlı olarak bebeğin faydasına olacaktır. Ayrıca bebek herkesin kucağına verilmemelidir.

Kural 4:

Bebekle ilgilenen kişinin ellerinin temizliği çok önemlidir çünkü mikroplar eller ile bulaştığı için ellerin mutlaka sık sık yıkanması gerekir.

Kural:5

Son olarak bebeğin bulunduğu odanın ısısı 24 dereceyi geçmemelidir. Örneğin 18-24 derece arası olmalıdır çünkü mikroplar sıcak ortamda çoğalırlar.

Normalde bebeklerin ısı merkezi tam gelişmemiştir, yüksek ısıda ateşleri çıkar bu  yüzden mümkün olduğunca bebeklerin üzerleri çok örtülmemelidir. İdeal sıcaklığı bulmak ve bebeğin üşüyüp üşümediğini anlayabilmek için bebek termometresi kullanılmalıdır. İki çeşit termometre vardır, civalı termometreler kırılma riskine karşı çoğunlukla önerilmemektedir. Bunun yerine koltukaltından veya alından ölçülen elektronik termometreler tercih edilmelidir. Bunun dışında bebeklerde ateş ölçmek için makat kullanılmamalıdır. Bu ölçüm şeklini doktorların kullanması daha doğru olacaktır. Çünkü doğru ölçüm şeklini bilmeyen kişiler bebeğin makatına hasar verebilirler.

Bebeğin termometre ile ölçülen ateşi  36-37.2 derece ise normal ateştir. Bebeğin ateşi bu derecede ise bebek ne üşüyor ne de terliyordur. Ateş 37.2’nin üzerinde ise bebek fazla ısınmış veya hasta olabilir. Bu durumu anlamak için öncelikle eğer bebeğin üstü fazla örtülmüşse öncelikle fazla olan üzeri açılmalıdır. Daha sonra ateşi takip edilmelidir. Ateşi düşmüş ise bebek fazla ısınmıştır. Eğer üzeri açılmasına rağmen ateşi düşmüyor ise hastalanmış olma ihtimaline karşı en yakın sağlık kuruluşuna gitmekte fayda vardır. Ayrıca Yeni Doğan Bebek Bakımı İçin Gerekli  Eşyalar başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.