Ana sayfa » Anne / Çocuk » Bebek Bakımı » Yeni Doğan Bebek Bakımı İçin Gerekli Eşyalar
Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebek Bakımı İçin Gerekli Eşyalar

Giyim…

Öncelikle yeni doğan bebeğin giyim, temizlik, uyku gibi ihtiyaçları olacaktır. Bunlar karşılanırken özenli davranılmalıdır. Özellikle giysi seçimi yapılırken doğal ve pamuklu ürünler seçilmelidir. Çünkü yeni doğan bebekler çok narindir. Ayrıca giysi seçiminin yanında, bebek bezi de bebeğin cildine zarar vermeyecek kaliteli ürünlerden seçilmelidir.

Yeni doğan bebeğin giysileri temizlenirken deterjan olarak bebeklerin cildine uyumlu, tahriş etmeyecek ürünler tercih edilmelidir. Bunun yanında yeni doğan bebeklerin giysileri kaynatılmalıdır. Bu şekilde giysideki deterjan kalıntısı temizlenmiş olacak ve bebeğin cildini tahriş etmeyecektir.

Temizlik…

Temizlik ihtiyacı da olan yeni doğan bebeğin banyo yaptırılması için tavsiye edilen göbek bağının düşmesi ve düştükten sonra iyileşmesini beklemektir. Bu süre yaklaşık 6 ile 10 gündür. Göbek bağı düşmüş ve yarası iyileşmiş bebeğe banyo yaptırılırken, suyun sıcaklığını uzun süre koruyacağı için plastik küvetler tercih edilmelidir. Bunların içine bebeği yatırmak için tahta yerleştirilebileceği gibi hazır satılan geçirmeli file de alabilirsiniz. Buna ek olarak bir oda ve bir de su sıcaklığı için termometre alınmalıdır. Su sıcaklığı ayrıca dirsekle de ölçülür ancak termometre ile ölçmek daha sağlıklı olacaktır. Yeni doğan bebek banyo yaptırılırken yüz üstü ve başı yukarıda kalacak şekilde tutularak yıkanmalıdır. Bu sayede yüzüne su gelsede havasız kalmayacaktır.

Cilt ve Vücut Bakımı…

Yeni doğan bebeğin banyo ihtiyacı dışında cilt ve vücut bakımı için, bebe yağı, pamuk, ucu küt tırnak makası, yumuşak saç fırçası gibi ürünlere de ihtiyacı vardır. Bunları seçerken de kaliteli olanlardan seçmeniz bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

Bunlara ek olarak yeni doğan bebeğin cilt ve vücut bakımı düzenli, özenli ve koruyucu olması bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Bebeğin ilk haftalardaki bakımı, her şeyden önce cildini yaralardan ve hastalıklardan korumak olmalıdır. Örneğin anne bebeğin altını değiştirirken uzun tırnakları varsa bebeğin cildine zarar verebilir. Bu yüzden annenin tırnaklarını kesmesi bebeği yaralanmadan koruması için çok önemlidir. Bunun yanında anne, bebeğe zarar verecek takılardan da uzak durmalıdır.

Uyku…

Yeni doğan bebek için uyku düzeni çok önemlidir. Bunu sağlamak için ise beşik seçiminde dikkat edilmesi gerekir. Örneğin seçilecek beşiğin doğal ürünlerden yapılmış olması sağlık açısından önemlidir. Bunun yanında seçilecek beşiğin bebeğin hareket alanını engellememesi gerekir. Beşiğin içerisine seçilecek uyku seti doğal, kolay yıkanabilir, sade ve bebeğe zarar vermeyecek ürünlerden seçilmelidir.