Ana sayfa » Sağlıklı Yaşam » Psikoloji » Yalnızlığı Fırsata Çevirin
Psikoloji

Yalnızlığı Fırsata Çevirin

yalnizlik-yalnizim-yalnizlik-iyidir-ojemoje

Yalnızlık aslında güzeldir. Birçok durumda yalnızlık avantajdır aslında. Bazen insanlardan uzaklaşmak, uzak durmak bize kendimizi daha iyi hissettirir. Omuzunuzdan büyük bir yük kalkar… Ama derinde bir gerçek var ki; bazen yalnız hissetmek iyi gelmeyebilir de… İtiraf etmek gerekirse gece olduğunda uzanıp uykuya dalmaya çalışırken o an kendimizi çok yalnız hissederiz… Örneğin; başımız ağrıdığında ve bu durumu en yakınımız bile anlamadığında…  

Bazen bize çok kötü gelen bu durumu avantaja çevirmeye ne dersiniz? Yalnızlığa karşı farklı bir bakış açısı kazanmak ister misiniz? İşte yazımızın devamı… 

1- Yalnız kalmak kendinizi dinlemenizi sağlayacaktır 

Kalabalığın gürültüsünden sonra, huzurlu bir sessizlik gibidir yalnızlık. Bu sessiz huzuru yaşarken fark etmeden içinizdeki sesi dinlersiniz. Kendinizi anlamak için arada bir yalnız kalıp bu sesi dinlemeniz gerek. Fark etmeden yalnız kalmak bu fırsatı size verecektir. 

2-Yalnız kalmak sizi büyütecektir 

Yalnız kaldığınızda kendinizi dinleyecek ve yaptığınız hataları gözden geçireceksiniz. Bu da neyi nasıl yaptığınızı size gösterecektir ve aynı hataları bir daha yapmamayı öğretecektir. Bunların yanında kendinizi geliştirmenize de olanak sağlayacaktır. Örneğin; kitaplar okuyup, yazılar yazarsınız, resimler yaparsınız, uzun yolculuklara gidebilirsiniz, yeni yerler keşfedebilirsiniz… Sizin için hayat uzun ve faydalı bir keşfe dönüşerek büyümenize olanak sağlayacaktır. 

3- Yalnız kalmak farkındalık sağlayacaktır 

Hayatın koşuşturmasından yorulup bir kenara çekilmek gibidir bazen yalnızlık… Bir kenara çekilerek, insanlarla aranızda mesafe varken, onları ve kendinizi daha belirgin görürsünüz. Neyi yaşayıp neyi yaşamadığınızı fark edersiniz. İşte yalnız kalmak size bu farkındalığı verecektir. 

4– Yalnız kalmak ruhunuza özgürlük fırsatı verecektir 

Yalnızlık, istediğiniz yere gitme, istediğinizi yapma imkânı veren kanatlara benzer… Hesap vermezsiniz, açıklama yapmazsınız, sorgulanmazsınız… Size yolu gösteren kalbiniz olur, kalbiniz rehber olunca mutlu olursunuz… İşte yalnız kalmak bu özgürlüğü size verir. 

5- Yalnız kalmak doğa ile iç içe olmanızı sağlayacaktır 

Yalnız kalan insan, içgüdüsel olarak doğaya, ağaçlara, gökyüzüne, denize bakarak kendini daha iyi hisseder. İçgüdüleri aslında onları ihtiyacı olana götürür ama fark etmeyebilirler. İnsanlar doğada içsel sorunlarını çözüme kavuşturabilirler. Doğa ile iç içeyken, insanın tüm endişeleri azalır. İşte yalnız kalmak size bunları sağlayacaktır.   

Bu sebeple yalnız olmaktan şikayet etmek yerine bu durumu fırsata çevirerek daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.