Ana sayfa » Hayatın İçinden » Kişisel Gelişim » Yalanı Bu Yöntemlerle Anlayabilirsiniz!
Hayatın İçinden İlişkiler Kişisel Gelişim

Yalanı Bu Yöntemlerle Anlayabilirsiniz!

ojemoje-yalani-anlama

Sevgili ojemoje okurları bu yazımızda başlıktan da anlaşılacağı üzere yalan söyleyenleri ele verecek durumlardan ve detaylardan bahsedeceğiz.  

Yalan söyleyen kişinin sesinde değişiklikler olur;

Karşınızdaki kişi eğer yalana baş vuracaksa, konuşma hızı birdenbire ona göre normal olanın ya çok üstüne çıkar ya da çok altına düşer. Yalan söyleyen kişi yaşadığı gerginliğin etkisiyle de sesi çok yüksek perdeden çıkar. Bazen sesinde çatallaşmalar ve titremeler de söz konusu olabilir. Ancak şu yanılgıya hiçbir zaman düşmemeliyiz; karşımızdaki kişinin de fiziksel olarak birtakım engelleri ve rahatsızlıkları olabilir. Bu noktada olay bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Bunun dışında karşımızdaki kişi bizi ikna etmek için sürekli konuşacak ve detay vermeye çalışacaktır. Bu da yalanı tespit etmek için kullanacağımız en kestirme en kısa yollardan birisidir. Karşımızdaki kişi eğer doğruyu söylüyorsa bizimle gerçek hislerini paylaşıyorsa jetleri ve mimikleri konuşmaya başlamadan hemen önce ortaya çıkar. Eğer söylediklerinde samimi değilse fiziksel tepkileri ve vurguları kelimelerden sonra gelecektir. Örneğin; “Bu raporları yarına kadar masamda istiyorum” diye kızıp arkadan yumruğunu masaya vuran bir yönetici hiçbir şekilde karşısındakine inandırıcı gelmeyecektir.

Yalan söyleyen kişinin vücut dili;

Yalanı aramaya başlamadan önce karşımızdaki kişinin normalde nasıl davrandığını, yani rutinini bilmemiz gerekir. Sonrasında akıllıca sorular sorarak verdiği yanıtların beden diliyle uyumlu olup olmadığına bakılmalıdır. Yalan söyleyen bir kişide en önemli göstergelerden biri baş hareketleridir. Buradaki bir uyumsuzluk karşımızdaki kişiyi direkt olarak ele verecektir. Örneğin; çocuğunuza ödevini yapıp yapmadığını sorduğunuzda başını sağa sola sallayarak “evet yaptım” diyorsa doğruyu söylemediğini bu hareketinden hemen anlayabilirsiniz. Çünkü bu hareketi sessize alıp seyrettiğinizde beden dilinin hayır dediğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Çocuğunuz “evet” derken aslında “hayır” diyordur. Yalanı tespit etmeye çalışırken vücut dili bize bazı ipuçları verir. Örneğin; karşınızdaki kişi, yalan söylemenin etkisiyle; 

  • Korku ve endişe yaşar bu sebeple yüzü kızarır
  • Terlemeye başlar,
  • Burun deliklerinde büyüme olur
  • Kısa ve sık nefes alır
  • Sinirli ve gergin olur

Bunlara ek olarak yalan söyleyen kişi kendini ele vermemek için bilinçli olarak dar bir alanda hareket ederek hareketlerini kısıtlar. Ayrıca sorgu ortamının yarattığı baskıdan kurtulmak için geriye doğru yaslanır, elleriyle bağdaş kurar ve araya fiziksel objeler koyar. Fiziksel objelere örnek verecek olursak; gözleri kaçırma ve ovuşturma, başka yere doğru vücudu döndürme, bacak bacak üstüne atma gibi durumlar gözlenebilir.