Ana sayfa » Sağlıklı Yaşam » Hastalıklar » Vajinal Mantar
Hastalıklar Sağlık Sağlıklı Yaşam

Vajinal Mantar

ojemoje-vajinal-mantar

Sevgili ojemoje okurları bu makalemizde kadınların birçoğunun hayatlarının herhangi bir döneminde en az bir kere yaşamış oldukları mantar enfeksiyonu konusunu ele alacağız. Mantar enfeksiyonu kadınların çok sık yakalandığı bir enfeksiyondur. Öncelikle bunun sebebini açıklayalım… 

Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Sebebi 

Bunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte uzmanlar, mantar enfeksiyonunun, vajinada var olan flora içerisindeki mantarların çoğalması sonucunda oluştuğunu düşünmektedir. Normalde vajina florası içerisinde bulunan iyi huylu mikroorganizmalar enfeksiyon oluşmasını engellemektedir. Ancak kişinin ilaç kullanımı özellikle ağır antibiyotikler, gebelikle birlikte değişen hormon dengeleri ve bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi durumlar vajina florasını bozabileceği için mantar enfeksiyonu gelişme olasılığını arttırmaktadır. Mantar enfeksiyonu türü olarak en sık görülen tür “candida albicans”dır. 

Vajinal Mantar Erkeklerden Bulaşır Mı? 

Erkekler mantar mayaları üretmedikleri için erkeklerden bulaşma ihtimalleri çok düşüktür. Bu sebeple eğer çiftlerde, kadında mantar enfeksiyonu varsa öncelikle kadının tedavi olması durumu düzeltecektir. Bunun yanında söylemekte fayda var; bazı enfeksiyon vakalarında kronikleşme söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumda enfeksiyon olmayan erkeğin de tedavi olması çok faydalı olacaktır.

Vajinal Mantar Bulaşıcı Mı? 

Vajinal mantar ortak kullanım alanlarından, örneğin; havuz gibi bir ortamdan da bulaşabilir. Ancak mantar daha çok vücut savunmasız kaldığı anda kişinin kendi florasının dengesinin bozulması ile oluşmaktadır. 

Vajinal Mantar Tedavisi 

Mantar tedavisinde eğer kronikleşme söz konusu değil ise o zaman fitiller, vajinal kremler ve ağız yolu ile alınan ilaçlar kullanılabilir. Bu şekilde iyileşme sağlanacaktır. İyileşmeyen mantar enfeksiyonları ise kronikleşir bu sebeple mutlaka tedavi edilmelidir. Kronikleşmiş mantar enfeksiyonu kadınlarda regl dönemi geldiğinde akıntı, koku ve kaşıntılara neden olabilir. 

Kaşıntı İçin Neler Yapılabilir? 

Vajinal mantar enfeksiyonunda yaşanan kaşıntı için yapılabilecek ilk iş bölgenin temizliğini yaparken kesinlikle o bölgenin ph derecesine uygun vajinal temizleyiciler kullanmaktır. Bu sayede o bölgenin florasını bozulmadan mantar kaşıntısı yok denilecek kadar azaltılabilinir. O bölgenin florasının bozulması demek mantarın geçmemesi demektir. Bölgenin temizliği dışında pamuklu iç çamaşırı da iyileşme sürecini hızlandırıp kaşıntıyı ortadan kaldıracaktır. Bunlar dışında kaşıntı için vajinal kremler ve ilaçlarda etkili olacaktır. Geçmeyen kaşıntı kızarıklık ve benzeri durumlarda mutlaka bir uzmana gitmekte fayda vardır.