Ana sayfa » Sağlıklı Yaşam » Sağlık » Vajinal Enfeksiyonun Nedenleri ve Öneriler
Sağlık

Vajinal Enfeksiyonun Nedenleri ve Öneriler

Temizliğe Dikkat Edilmeli

Genital bölgede en sık rastlanan rahatsızlık vajinal enfeksiyonlardır. Vajinal enfeksiyonun nedenleri başında gelen genital hijyen ve yapılan yanlış vajinal temizliktir. Özellikle toplum olarak doğru bilinen yanlışlardan biri olan vajinal duş bunların başında geliyor. Vajinal duş aşırı temizlik kaygısıyla yapılan daha çok rahatsız olunduğu için vajinal bölgenin kendisiyle birlikte, içerisinin de temizlenmeye çalışılmasıdır. Bayanlarda bu çok sık görülür ancak bu yanlış bir uygulamadır. Çünkü genital bölgenin kendi vajinal florası vardır ve orası temizlenmeye çalışıldığında (içeri parmak sokarak sabunla yıkama gibi) flora dengesi bozulur. Yararlı bakteriler bu şekilde ölür ve vajinal enfeksiyonlar görülür. Bu yüzden vajinal duş kesinlikle yapılmamalıdır. Sadece dış genital bölgenin dışarıdan görülen kısmı, her sabunla değil PH’ı düşük olan genital bölgeye özel bakım ürünleri ile temizlenmelidir.

Burası daha özel bölge ve vücuda göre PH’ı düşük olan bir bölgedir. Dolayısıyla PH’ı yüksek olan sabun gibi bir ürünle genital bölgenin temizliği bakteri dengesinin bozulup fırsatçı mikroorganizmaların çoğalıp genital enfeksiyonların artışına zemin hazırlar.

Genital bölge ile ilgili ikinci bilinen yanlış nokta da taharetlenmedir. Bu konuda da yanlışlar yapılıyor özellikle çocukluk çağından itibaren kişilere doğru bir taharetlenme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Özellikle kız çocuklarında vajinal enfeksiyonların sıklığı da bu şekilde azaltılmış olur. Burada doğru olan taharetlenme esas olarak yukarıdan alta doğru yani vajinadan makata doğru temizlenilmelidir. Çünkü bu şekilde makattaki bakterilerin vajinal bölgeye ve idrar bölgesine gelmesine engel olunur ve enfeksiyon riski en aza indirilmiş olunur.

Diğer Öneriler

Cinsel ilişki sırasında önlem alınmalıdır. Çünkü cinsel ilişki sırasında yararlı ve zararlı bakteri alışverişi söz konusudur ve bu da vajinal enfeksiyona sebep olabilir. Bu yüzden cinsel ilişkinin hijyenik olması açısından cinsel ilişki öncesi her iki tarafında özel bölgesini temizlemesi önemlidir. Ayrıca vajinal enfeksiyondan ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanımı da büyük önem taşır. Bunların dışında pamuklu iç çamaşırı giymek, dar kıyafetlerden kaçınmak, genital bölgeyi kuru tutmak gibi durumlara özen göstermekte fayda vardır.