Ana sayfa » Sağlıklı Yaşam » Hastalıklar » Vajinal Enfeksiyon Belirtileri
Hastalıklar

Vajinal Enfeksiyon Belirtileri

Akıntı…

Öncelikle vajina kendi kendini temizleyebilen bir organdır bu yüzden vajinada doğal görülen renksiz ve kokusuz akıntılar oluşmaktadır. Ancak bunun yerine vajinada enfeksiyona bağlı meydana gelen akıntılar genellikle yoğun kıvamlı, kötü kokulu, yeşil veya sarı renkli, yapı olarak peynir ya da süt kesiği gibi olmaktadır. Bu vajinal enfeksiyon olup olmadığını anlamanın kolay bir yoludur.

Yanma hissi…

Bunların yanında eğer enfeksiyon var ise özellikle idrarınızı yaparken şiddetli bir yanma hissi oluşur ve bu durum günlük yaşantınızı da etkileyebilir. Sadece idrarınızı yaparken değil, cinsel ilişki de ve sonrasında da vajinal yanma ve ağrı oluşabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen doktora başvurmakta fayda vardır.

Kaşıntı…

Vajinada yanma hissine birde kaşıntı eşlik edebilir. Böyle bir durumda çok fazla kaşımak vajina bölgesini tahriş edebilir. Vajina bölgesi çok hassas bir bölge olduğu için o bölgeyi sürekli kaşımak tahrişin yanında ödeme ve kanamaya da sebep olabilir. Bu yüzden sık kaşımaktan kaçınmak gerekir. Ayrıca enfeksiyona bağlı genital bölgede oluşan kızarıklıklar sık kaşımaktan meydana gelebileceği gibi enfeksiyon belirtisi olarakta meydana gelebilir. Bu kızarıklıklar zaman içerisinde artabilir ve kaşıntıya sebebiyet verebilir. Bu şekilde hastalık kısır döngüye girebilir. Bu yüzden doktora giderek kaşıntının ve kızarıklığın sebebini öğrenmek çok yerinde bir davranış olacaktır.

Siğil ve Şişlikler…

Bunların dışında vajina çevresinde siğil ve kabarcıklar da görülebilir. Bunlar önemsiz gibi görünsede enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu yüzden ihmal etmemek gerekir.
Bazen genital bölgede yer yer şişkinlikler de görülebilir ve bu şişkinlikleri fark etmek zor olabilir. Bu yüzden diğer enfeksiyon belirtilerinden en az bir tanesinin görülmesi durumunda hastalığın erken teşhisi sağlanabilir. Ayrıca hastalığın tedavisi için en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Çünkü kulaktan dolma bilgiler hastalığın ilerlemesine sebep olabilmektedir.

Ayrıca vajinal enfeksiyondan korunmak için vajinal enfeksiyonun nedenleri ve öneriler başlıklı yazımıza gözatabilirsiniz.