Ana sayfa » Sağlıklı Yaşam » Sağlık » Vajinada Kötü Koku Sebepleri
Hastalıklar Sağlık Sağlıklı Yaşam

Vajinada Kötü Koku Sebepleri

ojemoje-vajinada-kotu-koku

Değerli ojemoje okurları bu makalemizde vajinada kötü koku oluşmasının sebeplerinden bahsedeceğiz… 

Normal Akıntı 

Öncelikle vücudumuzda, birçok vücut boşluğu olduğu gibi vajinada da bir boşluk bulunmaktadır. Bu boşlukta yani vajina girişinde vücudumuzun diğer bazı bölgelerindeki gibi mikroorganizmalar bulunmaktadır. Uzmanlar buna flora adını vermektedir. Buradaki flora ve hücreler hormonlara bağlıdır. Yani buradaki hücreler örneğin, ağız içindeki tükürük salgısı gibi bir salgı oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak üreme çağındaki bir kadında salgı oluşması yani vajinal akıntı olması çok normaldir. Böyle bir salgının olmaması anormal bir durumdur. Bu akıntı kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber genel olarak adet dönemine yakın yoğun kıvamda adet dönemi bittikten sonra da daha sıvı bir kıvamda olduğu söylenebilir. Bu akıntı normal şartlarda kokusuz ve renksizdir. Akıntınız kötü kokulu ise bir uzmana başvurmakta fayda vardır.

Vajinada Kötü Koku Sebepleri 

Genital bölgedeki kötü kokunun en önemli ve sık görülen sebebi arasında genital hijyenin doğru sağlanamamış olmasıdır. Çünkü genital bölge nemli ve bakterilerin olduğu bir bölgedir. Bu sebeple doğru bakımın uygulanmadığı durumlarda kötü kokular oluşabilmektedir. 

Bunun yanında kötü kokuya genital enfeksiyonlarda sebep olabilmektedir. Genellikle mikroorganizmaların sebep olduğu genital iltihaplar enfeksiyona sebep olarak koku oluşturmaktadır. Bunun teşhis edilebilmesi içinde bir uzmana giderek bulguların incelenmesi gerekmektedir. Ayrıca çeşitli rahim ağzı ve rahim kanseri durumlarında da kötü kokulu akıntılar görülmektedir. Bunun için de yine bir uzmana giderek yıl içerisinde çeşitli testler yaptırılarak önlem alınabilir. 

Vajinada Kötü Koku Nasıl Önlenebilir 

Bunun için ilk olarak çeşitli hijyen önlemleri alınabilir. Bunların en başında bölgenin kuru tutulması ve iyi havalandırılması gerekmektedir. Bunun için pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Sıkan ve dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Yoksa bu genital bölge hava alamaz. Ayrıca kötü koku oluştuğunda bu kokuyu bastırmak için kimyasal parfüm kullanılması da sakıncalıdır. Böyle bir durumda vücutta alerjik reaksiyon ve tahriş görülebilir ve durum daha kötüye gidebilir. Bu sebeple vajinal bölgeye ve özellikle içerisine herhangi bir ürünle hiçbir şekilde müdahale etmemek en doğrusu olacaktır. Çünkü vajina kendi kendini çok çabuk yenileyebilen bir bölgedir.