Ana sayfa » Anne / Çocuk » Anne Oluyorum » Tüp Bebek Süreci
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Tüp Bebek Süreci

ojemoje-tup-bebek

Merhaba değerli ojemoje okurları bu yazımızda sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz tüp bebek konusunu ele alacağız. Eğer doğal yollarla çocuğunuz olmuyorsa ve yıllarca uğraştıysanız tüp bebek tedavisini düşünebilirsiniz. Öncelikle tüm bebek nedir bunu açıklayalım… 

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisinin adı, kadın yumurtasının ve spermin laboratuvar ortamında bir tüpün içerisinde birleştirilmesinden gelmektedir. Normalde cinsel ilişki sonucu erkek sperminin kadın yumurtasıyla birleşip, bu yumurtanın rahime taşınması sonucu hamilelik oluşur. Hamile kalmak istendiği zaman çeşitli sebeplerden dolayı spermin kadın yumurtasıyla birleşememesi durumu ortaya çıkabilmekte ve hamilelik bu şekilde gerçekleşememektedir. Böyle bir durumla sık karşılaşıldığında o zaman devreye tüp bebek tedavisi girmektedir. Tüp bebek tedavisi, yumurta ve spermin laboratuvar ortamında alınarak bir tüpün içerisinde birleştirilmesidir. Tüpün içerisinde birleştirilen embryo iyi bir gelişme gösterdiği taktirde anne rahmine yerleştirilir.

Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde öncelikle hasta tedaviye çok iyi hazırlanmalıdır. Bu aşamanın iyi geçirilmesi gebeliğin oluşması açısından önemlidir. Daha sonra hastanın gebelik geçmişi ve varsa gördüğü tedaviler iyi incelenmelidir. Bu konuda sadece kadınla ilgili değerlendirmeler değil erkekle ilgili değerlendirmelerde yapılmalıdır. Örneğin; sperm kalitesine ve sayısına bakılmalıdır. Ayrıca rahim filmi, genetik incemeler, kadın ve erkeğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bilgiye ulaşmak için kan testleri ve kadının bu gebeliğe hazır olup olmadığı da gebe kalma sürecinde çok önemlidir.

Testler kontrol edildikten sonra kadının yumurtalarının uyarılması gerekmektedir. Yumurtlama durumu iyi olan kadınlarda iğne tedavisi, yumurtlama oranı iyi olmayan kadınlarda ise doğal yollarla ilaç kullanmadan tedavi sağlanmaktadır. Ultrason ile bu yumurtaların büyümesi ve boyu takip edilmektedir. Kadının yumurta boyutu ve hormon düzeyleri istenilen duruma geldiği zaman, hastaya genel anestizi uygulanarak yumurtaları alınmaktadır. Toplanan bu yumurtalar laboratuvar ortamında kaliteli sperm ile bir tüp içerisinde birleştirilmektedir. Bu aşamadan sonra birleştirilen yumurta ve spermin süreci izlenmektedir. Birleştirilen birkaç embryo arasından sağlıklı gelişimi olan embryo tercih edilerek rahim içerisine yerleştirilir. Bu işlemin ismi transfer işlemidir. Bu işlemden sonra hamileliğin oluşup oluşmadığını görmek için bir gebelik testi yapılmaktadır.  

Tedavi süresi;

Normal şartlar altında yumurtanın büyüme süresi 8-10 gün kadardır. Büyüyen yumurtaları aldıktan sonraki laboratuvar süreci ise 3-5 gün sürmektedir. Yani bu tedavi süreci bu koşullar altında toplam 15-18 gün sürmektedir. Ancak buna transfer işleminden sonra yapılan gebelik testi için geçmesi gereken 12 gün de eklendiği taktirde yaklaşık bir aylık bir süreç olduğu görülmektedir.