Ana sayfa » Güzellik » Selülitlerden Kurtulmak İçin Öneriler
Cilt Bakımı Güzellik

Selülitlerden Kurtulmak İçin Öneriler

selulit-ojemoje-com-ojemojecom

Değerli ojemoje okurları bu makalemiz de sizinle selülit nedir, nasıl oluşur ve nasıl yok edilir konularına göz atacağız… 

Selülit Nedir? 

Selülit, kalça ve uyluk bölgesinde norma vücut yağlarının bağ doku tarafından fazlaca çekilmesiyle oluşan bir görüntüdür. Yani farklı bir doku veya bir hastalık değildir. Vücuda bir kere yerleştiğinde ondan kurtulmak çok zordur. Sıradan yağ yakma egzersizleri veya diyetleri, maalesef selülitten kurtulmak için çoğunlukla işe yaramamaktadır. Bilinçli diyet, rutin spor, pürüzsüz bir uyku ve sıkı bir kalça için çok çalışmanız gerekmektedir. 

Neden Oluşur? 

Selülit sebepleri tam olarak kesin olmamakla beraber ortaya atılan birkaç farklı teori vardır. Bu teorilerden bir tanesi östrojen teorisidir.  Östrojen bilindiği üzere kadınların kadınsal özelliklerini ortaya çıkartan bir hormondur. İlk teori; östrojen hormonunun bölgedeki yağ dokularını etkileyerek selüliti oluşturduğu teorisidir. Bir başka teoriye göre ise vücuttaki toksinlerin yani zararlı maddelerin yağ dokusunu etkilediği teorisidir. Kısaca selülitin olduğu yerlerde bol miktarda yağ hücreleri vardır. Estetisyenlerin bakış açılarına göre ise bağ dokusu esnekliğinde bir problem olduğu zaman, yağ dokuları vücut yüzeyine göre hareket ederek, selüliti oluşturduğudur. Selülitin nedenleri kesin olarak belirlenmediği için ve sadece teoride kaldığı için çözümleri de kesin olarak yoktur ve onlarda teoridedir. Bu yüzden selülitlerden kurtulmak için bahsedeceğimiz çözümler bu teorilerden yola çıkılarak derlenmiştir ve vücut için sağlıklı olan yöntemlerdir. 

Nasıl Yok Edilir? 
Günlük gerekli vitaminlerin alınması gerekir; 

Öncelikle selülitten kurtulmak için ilk olarak bağ dokusunun bütünlüğünü sağlamanız gerekir. Bunun için P vitamini ve C vitamini içeren gıdalar tüketmek gerekir. Bu vitaminler de daha çok turunçgillerde bulunmaktadır. Örneğin; çilek, kiraz, biber, greyfurt, portakal gibi… Bunların yanında östrojen hormonunun normal seviyede tutulması gerekmektedir. Bunu da doğal yollarla sezbe ve meyve tüketimine dikkat ederek yapabiliriz. Gün içinde bol bol tüketmeniz gereken bazı sebzeler; lahana, brokoli, brüksel lahanası gibi… 

Toksinleri vücuttan uzaklaştırın; 

İkinci olarak vücuttaki zararlı toksinleri atmanız gerekir. Bunun en etkili yolu bol miktarda su tüketmektir ve bol bol terlemektir. Bu şekilde iç organların toksinlere maruz kalmasını en aza indirgemek gereklidir. Bazen istem dışı çevresel toksinlere maruz kalınmaktadır. Ancak elimizde olup engellememiz gereken bazı toksinler vardır. Bunlar sigara ve alkol tüketmemek ve gereksiz ilaç kullanmamaktır.  

Kilonuzun normal seviyede olmasını sağlayın; 

Eğer selülitlerden kurtulmak istiyorsanız aşırı vücut yağlarından kurtulmanız gerekir. Bunun içinde doğru ve sağlık bir biçimde diyet yapmanız selülitten kurtulmak için çok büyük bir adım olacaktır. Bunun için insülin seviyesini kronik olarak yükseltmeyecek bir diyet programı uygulanması gerekir. Eğer insülin seviyesi kronik olarak yükselirse bu selülitlerin yakılmasını engeller.  İnsülin düzeyini belli bir seviyede tutmak için de özellikle şeker başta olmak üzere işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkartmanız gerekir. Diyete ek olarak bir de hayatınıza egzersizleri dahil etmeniz gerekir. Ancak geleneksel aerobik hareketleri selülitleri yok etmede başarılı değildir. Bunun yerine yapacağınız tempolu bir koşu işe yarayacaktır. Çünkü tempolu koşu bacak kaslarını çalıştırır ve bacak kaslarını eş zamanlı olarak harekete geçirir ve metabolizmayı hızlandırır.