Ana sayfa » Sağlıklı Yaşam » Hastalıklar » Rahim Ağzı Yarası
Hastalıklar Sağlıklı Yaşam

Rahim Ağzı Yarası

ojemoje-rahim-agzi-yarasi

Rahim ağzı yarası nedir; 

Kadınlarda görülen rahim ağzı yarası aslında yara değildir. Doktor muayenesinde görülebilen rahim ağzındaki aşınmadır. Normalde soluk pembe bir yapıda olan rahim ağzı, yara varken daha çok kırmızı bir yapıda görünmektedir. Bu duruma da rahim ağzı yarası denmektedir. 

Rahim ağzı yarası sebepleri; 

Yaranın bazen hiçbir nedeni olmamaktadır. Bazen de doğum kontrol ilaçları sebep olabilmektedir. Bunun yanında rahim ağzı yaralarına, geçirilmiş vajinal enfeksiyonlar veya nadiren de olsa rahim ağzı kanserine dönüşecek yaralar da sebep olabilmektedir. Sebepleri sıralayacak olursak, en büyük nedeni birinci sırada, aslında altında hastalık olmayan nedenlerdir. İkinci nedeni geçirilmiş vajinal enfeksiyonlar, üçüncü nedeni ise yıllar sonra bile ve nadiren de olsa rahim ağzı kanseri yaralarıdır. 

Rahim ağzı yarası belirtileri; 

Rahim ağzı yaralarının birçok belirtisi olabilir. Ancak en sık belirtisi akıntıdır. Herhangi bir sebebi olmayan rahim ağzı yaraları genellikle belirti vermez. Çünkü herhangi bir hastalığa bağlı değildir ve normaldir. Bunun yanında doğum kontrol ilaçları da rahim ağzı yarasına sebep olabilmektedir ve belirti vermeyebilir. Ayrıca enfeksiyona bağlı gelişen yaralar genellikle akıntı şeklinde belirti vermektedir. Bu akıntılar berrak, bol miktarda ve bunlara ek kötü kokusu olan akıntılar şeklinde olabilir. Vajinadan gelen anlamı olmayan, uzun süren ve hiçbir tedaviye yanıt vermeyen akıntılar da rahim ağzı yarası belirtisi olabilmektedir. Rahim ağzı yarası cinsel ilişki sırasında veya sonrasında lekelenme şeklinde kanama biçiminde belirti gösterebilmektedir.  Bu bilgilere ek olarak rahim ağzı yaraları cinsel ilişki sırasında çoğunlukla acıya sebep olmamaktadır. 

Tedavisi gerekli midir? 

Rahim ağzı yaraları eğer hastanın şikâyeti yoksa normal jinekolojik muayene esnasında ortaya çıkabilmektedir ve eğer hastanın şikâyeti yoksa tedavi edilmesine de genellikle gerek yoktur. Çünkü şikâyete sebep olmayan yaraların altında bir hastalık yatmamaktadır. Ancak hastanın şikâyeti varsa ve tanı konmuşsa o zaman gerekli tedavi uygulanmaktadır. Örneğin; yaraya bir enfeksiyon sebep olmuşsa o zaman enfeksiyon iyileştirilir veya aynı şekilde yara bir kanser belirtisi ise ona uygun tedavi şekli uygulanır. Ancak bunların dışında tedavisi zorunlu bir durum değildir.