Ana sayfa » Cinsel Yaşam » Prezervatif nedir?
Cinsel Yaşam

Prezervatif nedir?

Prezervatif en sık kullanılan, korunma yöntemlerinin başında gelir… Yüzde 95 oranında gebelik açısından koruma sağlar. Prezervatif, erkek cinsel organından atılan meninin ve tabii ki içeri olan spermin, kadın genital organı olan vajinaya dökülmesini engelleyen ince bir kılıftır. Tarih boyunca kullanılan bir korunma yöntemidir… Çok eski çağlarda yılan derisinden tutun da koyun derisine kadar çok farklı materyallerden prezervatif yapılmış… Günümüzde bir çeşit kauçuk olan, lateksten imal edilir. Korunma yöntemi olarak güvenilirliği yüksek bir yöntemdir. Doğru kullanıldığında yüzde 95 oranında koruma sağlar. korunma yöntemi dışında, cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından da erkeklerin; özellikle büyük problemi olan, cinsel yolla bulaşan hastalıkların, koruyuculuğu açısından, bulaşma riski açısından da kullanılması gereken bir materyaldir.  

Prezervatif seçimi nasıl yapılır?

Bir çok firmanın bir çok çeşit prezervatifi mevcut… Örneğin ekstra ince, tırtıklı veya bazı geciktiricili, hassasiyeti azaltan kremi mevcut olan modeller gibi çeşitli prezervatifler mevcuttur… Bunun dışında prezervatif lateksten bir çeşit kauçuktan üretildiği ve çok ince yapıda bir kılıf olduğu için çok fazla boyut fark etmeksizin buna uyum sağlayabilen bir kılıftır. Ancak buna karşın yine bazı firmaların çok çok büyük peniler için extra large dediğimiz büyük boyutlarda prezervatifleri de mevcuttur.

Prezervatif kullanım süresi nedir?

Prezervatif kullanırken, özellikle son kullanma tarihine çok dikkat etmek gereklidir. Günümüzde üretilen prezervatiflerin raf ömürleri 5 yıldır ve 5 yıldan sonra koruyucu özelliğini yitirebilir. Bunun dışında prezervatif serin, karanlık bir yerde saklanmalıdır. Çünkü güneşli aydınlık, çok güneş alan bir yerde, saklanırsa yine koruyuculuk özelliği azalabilir. Tek kullanımlık bir materyaldir ve tekrar tekrar başka ilişkilerde kullanmak; yırtılma riski ve prezervatifin vajina içerisinde kalması açısından büyük risk oluşturur. Bu açıdan mutlak suretle tek kullanımlık olarak dikkate alınmalı tekrar tekrar kullanılmamalıdır. Orgazm olup meni prezervatif içerisine atıldıktan sonra mümkün olduğu kadar uzatılmamalı ilişki.

Prezervatif yırtılır mı?

Prezervatif ilişki sırasında, takarken veya açılırken ince yapısı gereği yırtılabilir. Bu açıdan dikkatli açılmalı, zedelenmemelidir. Takma aşamasında ucunda bulunan rezervuar sıkılarak takılmalı havası boşaltılmalıdır. Aksi durumda ilişki sırasında yırtılma ya da delinmeye sebep olabilir. Bunun dışında başka bir risk ise uzatılan ilişkidir. Boşaldıktan sonraki süreçte ilişkinin devam etmesi yırtılması açısından riskler taşır. .