Ana sayfa » Güzellik » Makyaj » Pratik Makyaj Yapımı
Güzellik Makyaj

Pratik Makyaj Yapımı

ojemoje-kolay-makyaj

Bu pratik makyaj, fondöten, kapatıcı, far, maskara ve rujdan oluşuyor. Pratik makyaj yapımına geçmeden önce, cildinizi temizleyip toniklemeniz gerekmektedir. Cildinizi temizledikten sonra makyaj için cilt tipinize uygun bir fondöten tercih etmelisiniz. Cildiniz karma veya yağlı bir cilt ise içerisinde pudra barındıran bir fondöten, kuru bir cildiniz var ise içerisinde nemlendirici barındıran bir fondöten tercih etmelisiniz. Ancak burada unutulmamalıdır eğer cildiniz çok kuru ise makyaj öncesi mutlaka cildinize nemlendirici uygulamalısınız. Çünkü kullanacağınız fondötenin içerisinde nemlendirici olsa bile, cildiniz kuru olduğu için bu yeterli olmayacaktır.

Fondöten rengi seçerken, rengi yüzünüzle boynunuz arasında kalan bölgede yani çenenizin yan alt kısmında denemek daha doğru olacaktır.  

Fondöten öncesinde yüzünüzde kapatmak istediğiniz sivilce veya bir bölge varsa bunu gözaltı kapatıcısı ile kapatabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken, göz altı kapatıcısını direk olarak sivilceye temas ettirmemeniz. Çünkü daha sonra da kapatıcıyı cildinize uygulayacağınız için sivilce cildinize dağılabilir. Bu sebeple kapatıcıyı elinize sürüp parmak yardımıyla sivilceye uygulamanız daha doğru olacaktır. 

Artık makyaja geçebiliriz…

Fondöten uygulaması 

Cildimizi temizledik, uygun fondöteni seçtik ve artık fondöteni uygulamaya geçebiliriz. Burada fondöteni yüzünüze eşit dağıtmak için bir sünger veya fondöten fırçası kullanabilirsiniz. Fondöteni azar azar alıp uygulamak doğru olanıdır. Uygulama yaparken fırçayı çok bastırmamaya dikkat edin. Bu sayede doğal bir görünüm kazanırsınız. Fondöteni yüzümüze uygularken saç diplerine ve boynunuza da uygulayın.  

Göz Altı Kapatıcısı Uygulama 

Fondötenden sonra isteğe bağlı olarak gözaltı kapatıcısı kullanabilirsiniz. Göz altı kapatıcısı fondöteninizden 1-2 ton açık olabilir. Kapatıcıyı göz pınarından başlayarak yüzük parmağınız yardımıyla dışarıya doğru uygulayabilirsiniz. 

Far Uygulaması 

Far uygularken dikkat edeceğiniz taze bir görünüm elde etmek istiyorsanız açık renkler tercih etmeniz. Fardan önce göz kapanığının tamamına ve kaşınızın altına kadar tampon hareketlerle baz farı uygulayın. Daha sonra düz bir fırça yardımıyla seçtiğiniz farı, göz kapağının katlanma noktasına kadar uygulayın. Farın doğal bir görünümde olması için karıştırma fırçası ile hafifçe karıştırın. 

Maskara Uygulaması 

Maskara uygulaması için öncelikle yüzündeki makyajın kuruduğundan emin olun. Makyaj kuruduktan sonra beğendiğiniz maskarayı kirpiklerinize uygulayın. Maskarayı aşağıdan yukarıya sağ sol hareketler yaparak uygulayın. 

Ruj Uygulaması 

Son olarak makyajınıza uygun tonlarda bir ruj uygulamak. Eğer dudaklarınız kuru ise rujdan önce nemlendirici kullanabilirsiniz. 

Etiketler