Ana sayfa » Güzellik » Saç Bakımı » Mutlaka Bilmeniz Gereken Saç Bakımı Tavsiyeleri
Güzellik Saç Bakımı

Mutlaka Bilmeniz Gereken Saç Bakımı Tavsiyeleri

ojemoje-sac-bakimi-tavsiyeleri

Değerli ojemoje okurları bu yazımızda sizler için derlediğimiz saç bakımı tavsiyeleri konusuna değineceğiz… Bu konuyu ele almamızın temel sebebi saçlı derimizin vücudumuzun diğer bölgeleri gibi bakıma ihtiyaç duymasıdır. Kişiler genellikle vücut bakımı yaparken saç bakımını ihmal edebilmektedir. Bu sebeple bu yazımızda saçlı deri bakımı ve saç bakımı için doğru adımları ele alacağız. 

1.Saçlarınızı Her Gün Yıkamayın 

Toplum da “her gün veya gün aşırı saç yıkanmalıdır, yıkanmazsa saçlar kirlidir” gibi bir algı vardır ancak bu yanlış bir algıdır. Kafa derisi doğal olarak yağlanmaktadır ve bu yağlar saçlarımızı beslemektedir. Buna ek olarak saçın yağlanma süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu sebeple saçlar her gün veya gün aşırı yıkanmamalıdır. Bunun yerine kişi, saç yıkama süresini anlamak için cilt tipine dikkat ederek ve bunu bilerek hareket edebilir. Bu şekilde daha sağlıklı bir sonuç elde edilebilir. Ancak saçlarınız eğer çok yağlanıyorsa ve saçlarınızın kötü göründüğünü düşünüyorsanız normal yıkama sürenize 1 gün daha eklemeniz yeterli olacaktır. 

2.Saçlarınızı Yıkarken Dikkat Edin 

Saçlarınızı yıkarken ürün miktarına çok dikkat etmeli ve avuç dolusu kullanmamalısınız. Kullandığınız fazla miktardaki ürün, her ne kadar normal gibi görünse de sonuçta kimyasallar içermektedir ve fazlası saç derinizi ve saçlarınızı kurutabilmektedir. Buna ek olarak saçlarınızı yıkarken ürünü sadece saç diplerine uygulamalısınız. Saçlarınızın uç kısımları, saç diplerinizden köpükleri arındırırken temizlenecektir. Bu sayede saçlarınızın uçlarını kurutmamış olacaksınız. Ayrıca bu şekilde saçlarınızın uç kısımlarındaki kırılmalar yok denecek kadar azalacaktır. Denedikten sonra sizde farkı göreceksiniz. 

3. Saçlarınızı Nemlendirin 

Saç tipinize göre saçlarınızı mutlaka nemlendirmelisiniz. Genellikle saçları yağlı olan kişiler saçlarının neme ihtiyacı olmadığını düşünürler ancak bu yanlıştır. Yağlı saçlarında neme ihtiyaçları vardır. Eğer saçınız yağlı ise hindistancevizi yağına nane yağı karıştırarak saçınızı nemlendirebilirsiniz. Saçınız hem yağlı hem de ince telliyse hindistancevizi yağının içine biberiye yağı ekleyerek saçınızı nemlendirebilirsiniz. Bu saç bakımını hafta da 1 kez kullanmanız yerinde olacaktır. Kısacası saç tipiniz yağlı, normal veya kuru olabilir. Bu saç tiplerine uygun olarak mutlaka saçlarınızı nemlendirmelisiniz. Saçlarınıza bakım yağı uygulamanız saçlarınızı yağlandırmayacaktır. 

4. Tarak Seçimine Dikkat 

Saçınız için tarak seçimi yaparken mutlaka saç yapınıza uygun tarak kullanmalısınız. Örneğin; saç tipiniz kalın telli ve çok fazla ise kullanacağınız tarak sık dişli olmalıdır. Bunun yanında saçınız ince telli ve az ise kullanacağınız tarak iri dişli olmalıdır. 

5.Saçlarınızı Kuruturken Dikkat 

Saçlarınızı kuruturken özellikle saç diplerinizi kurutmaya önem göstermelisiniz. Bu sayede sinüzit gibi hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Saç diplerinizi kurutup, isteğe göre saçlarınızın uç kısımlarını nemli bırakabilirsiniz. Bu herhangi bir soruna neden olmayacaktır.