Ana sayfa » Sağlıklı Yaşam » Hastalıklar » Miyom Kansere Dönüşür mü?
Hastalıklar Sağlıklı Yaşam

Miyom Kansere Dönüşür mü?

ojemoje-miyom-miyom-nedir-miyom-belirtileri

Sevgili ojemoje okurları bu yazımızda sizler için hazırladığımız miyom konusunun detaylarını sizlerle paylaşacağız…  

Miyom Nedir?

Öncelikle miyomun ne olduğunu açıklamak gerekirse miyom; rahmin kas tabakası gereği oluşan iyi huylu urlardır denilebilir. Her 4 kadında 1 görülmektedir. Ancak çoğu kişi kendinde miyom olup olmadığını hissetmemektedir. Bu miyomlar rahmin kas tabakasının iç kısmına veya rahmin dış kısmına yerleşebilmektedirler. Yerleştiklere bölgelere göre de isim almaktadırlar. Bu sebeple genel olarak üç çeşit miyom bulunmaktadır.  

Çeşitleri Nelerdir?
  • Subseröz; rahmin dış tabakasında
  • Intramural; rahmin orta tabakasında
  • Submuköz; rahmin iç tabakasında görülmektedir.

Bunlardan en sık görülen miyom çeşidi intramural miyomdur. En sık kanamaya neden olan miyom ise submuköz miyomdur. 

Cinsel İlişkiye Etkisi Olur mu?

Bazen bayanların çoğu kendilerinde miyom olduğunun farkında bile olmayabilirler. Ancak özellikle büyük miyomlar ön tarafa doğru büyüyerek mesaneye yani idrar torbasına baskı yapabilirler. Bu da cinsel ilişki sırasında bazı durumlarda rahatsızlık verebilir. Miyomlar bunun tam tersi büyüme göstererek yani makata doğru büyüme göstererek de yine ilişki sırasında rahatsızlık duyulmasına sebep olabilirler. Kısacası miyomlar çok büyüyerek baskı yapmadıkları sürece genel olarak cinsel ilişkiyi olumsuz yönde etkilememektedirler.  

Miyomlar Kansere Dönüşebilir mi?

Miyomlar genellikle iyi huylu tümörümsü oluşumlardır. Kansere dönüşme ihtimalleri oldukça düşüktür. Bunu rakamsal olarak binde 1 olarak ifade edebiliriz. Ancak buna karşı damarlanması çok artmış miyomlarda kanserleşme riski göz ardı edilmemeli ve gerekiyorsa uzman kişi birtakım tetkikler yapmalıdır.   

Miyomlar Küçülür mü?

Miyomlar kadınlık hormonu olan östrojen hormonuna bağlı olarak gelişen iyi huylu tümöral oluşumlardır. Yani buna bağlı olarak östrojen hormonu azaldığında küçülmektedirler. Yani eğer tedavi edilmek ve miyomun küçülmesi isteniyorsa o zaman doktor gözetiminde östrojen hormonunu azaltacak ilaçlar kullanılabilir.

Tedavisi  

Miyomun tedavisi, yapısına, çeşidine, kişinin gebelik isteğine, büyüme hızına, hastanın yaşına, baskısı ve kanaması olup olmadığına göre değişmektedir. Örneğin; menopoz dönemi yaklaşmış birinde miyom var ise ve büyüme gözlenmiyorsa sadece gözlem altında tutularak müdahale edilmeyebilir. Ancak ağrı, sık idrara çıkma, adet kanamasının artması ve buna bağlı kansızlığın gelişmesi gibi durumlarda tedavi yoluna gidilmesi gerekmektedir.