Ana sayfa » Sağlıklı Yaşam » Diyet » Mide Küçültme (Tüp Mide) Ameliyatı
Diyet Sağlık Sağlıklı Yaşam

Mide Küçültme (Tüp Mide) Ameliyatı

ojemoje-mide-kucultme-ameliyati-tup-mide-ameliyati

Değerli ojemoje okurları bu yazımızda, çok fazla merak edilen ve zayıflamak için en çok tercih edilen mide küçültme ameliyatı konusunu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Öncelikle “Mide küçültme ameliyatı nedir?” onu açıklayalım…

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Genellikle obez insanların tercih ettiği zayıflama yöntemidir ve dünyada çok fazla uygulanmaktadır. Mide küçültme ameliyatı; midenin büyük bir kısmı yani yüzde 80-85’lik bir kısmı dikey olacak şekilde kesilerek alınması işlemidir. Bu şekilde midenin kapasitesi 100-150ml’lik bir duruma gelir. Mide küçüldüğü için kilo problemi olan kişiler, bu sayede daha az yemek yemeye başlarlar.  Midenin alınan kısmında açlık hissini sağlayan hormon bulunmaktadır. Mide küçültme ameliyatından sonra midenin büyük bir kısmı alınarak, bu hormonu salgılayan bölge azaltılmış olur ve bu şekilde kişide tokluk hissi çok çabuk oluşur. Bu sayede kişinin iştahında bir azalma meydana gelerek daha az yemek yemesini sağlar. Durum bu şekilde gelişince kilolu olan kişi ameliyattan hemen sonra kilo vermeye başlar. Bu ameliyattan sonra kişiler günlük yaşamında daha rahat hareket edebilir ve yaşam standartları yükselmiş olur. Ayrıca obezitenin sebep olduğu birçok hastalıktan da kurtulma fırsatı bulur.

Hastanede Kalma Süresi Nedir?

Robotik cerrahi ve laparoskopik yöntemlerle yapılan ameliyatlarda hastanede kalma süresi 2 ile 3 gün arasında değişmektedir. Ameliyat sonrası kişiler günlük yaşamlarına 5 ile 6 gün içinde dönebilmektedir. Bu yöntemler açık ameliyat şeklinde olmadığı için yüksek kilosu olan kişilerin bile hemen iyileşme oranı çok yüksektir. 

Ameliyat Sonrası Zayıflama Oranı Nedir?

Ameliyat sonrası doğru bir beslenme ile kişiler 1 yıl sonra yaklaşık yüzde 70-75 arası zayıflama oranına ulaşmış olur ve bu oran son derece hastalar için tatmin edicidir. 

Mide Küçültme Ameliyatı Önerilen Kişiler

Mide küçültme ameliyatı olabilmek için vücut kitle indeksinin 35’in üzerinde olması gerekmektedir. Buna ek olarak; 

  • Tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi gibi hastalıkları olanlar
  • Obezite sonucu oluşmuş hastalıkları olanlar

Yaş aralığı olarak 18-65 yaş arasında tercih edilen mide küçültme ameliyatı zorunlu durumlarda 18 yaşın altına veya 65 yaşın üstünde hastalara da uygulanabilmektedir.  

Mide küçültme ameliyatı olmak isteyen kişilerin vücut kitle indeksi 35’in altında olması ve obezite birinci grupta yer alması durumunda eğer kişilerde ağır diyabet söz konusuysa mide küçültme ameliyatı olmaları diyabet hastalığı açısından faydalı olabilmektedir. 

Mide Küçültme Ameliyatı Önerilmeyen Kişiler
  • Alkol kullanımı çok yüksek olan kişiler
  • Önemli psikiyatrik hastalığı olan kişiler

Yukarıda saydığımız özelliklere sahip kişilerin ameliyat olması gerekliyse ameliyat öncesi, durumlarının iyice incelenmesi ve ilgili birimlere danışılması gerekmektedir.