Ana sayfa » Güzellik » Makyaj » Makyaj Yaparken Bunlara Dikkat Edin
Güzellik Makyaj

Makyaj Yaparken Bunlara Dikkat Edin

ojemoje-makyaj-puf-noktalari

Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Değerli ojemoje okurları, bu yazımızda en çok merak edilen bir konu olan makyaj yapmanın püf noktaları ile sizlerle birlikte olacağız. Eğer sizlerle paylaşacağımız bu bilgileri makyaj yaparken uygularsanız harika bir görünüm elde edebilirsiniz. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan püf noktalarımızı vermeye başlayalım… 

Fondöten;

Öncelikle birçok çeşit fondöten vardır. Bunlardan bazıları; stick fondöten ve likit fondötendir. Stick fondöten kullanmak için bir süngere ihtiyaç vardır. Likit fondöten de ise bir fırça ihtiyacı olacaktır. Bunun yanında fondöten seçiminde dikkat etmeniz gereken cilt renginize en uygun olan bir fondöten tercih etmeniz. Eğer cildinizin koyu renkte görünmesini arzu ediyorsanız fondötenin cilt renginizden en fazla bir ton koyu olmasına dikkat edin aksi taktirde doğal olmayan bir görünüme sebep olacaktır. Fondöten uygulamanın püf noktası; doğal bir görünüm için fondöteni mutlaka az uygulamaya dikkat edin ve iyice yüze uyguladığınızdan emin olun.  

Pudra;

Pudra uygulaması fondötenden hemen sonra uygulanmalıdır. Çünkü bu şekilde daha bebeksi ve daha porselen bir görünüm elde edilir. Ancak daha hafif bir makyaj istiyorsanız hiç fondöten uygulamadan da pudra uygulayabilirsiniz. Birkaç çeşit pudra vardır. Bunlardan bazıları; transparan pudra, bunun özelliği toz olmasıdır. Diğeri ise taş pudradır, bunun özelliği ise sıkıştırılmış pudra olmasıdır. Pudra seçerken özellikle rengine dikkat edilmesi gereklidir. Cilt renginden koyu olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca makyajınızda eğer fondöten kullandıysanız pudra olarak transparan olanını tercih etmelisiniz. Fondöten kullanmayacaksanız ise makyajınız da sıkıştırılmış pudra kullanmanız önerilir. Pudra uygularken yüzünüze eşit dağılması ve yüzünüzde dalgalanma yapmaması için fırça veya pon pon kullanmanız faydalı olacaktır. 

Eyeliner;

Öncelikle eyeliner çekerken dikkatli olmak gerekir. Eyelinerın su bazlı, jel ve yağlı çeşitleri vardır. Su bazlı olanı daha çok profesyoneller tarafından tercih edilmektedir. Eyelinerı kolay uygulayabilmek için aslında birçok yol vardır. Ancak bize göre en kullanışlı olanı göz bitimine bir nokta koyup onu devam ettirmektir. Açıklamak gerekirse eyeliner çekmenin püf noktası; gözünüz açıkken aynaya bakarak göz bitimine bir nokta koyun. Yani göze eyeliner çektiğinizde kuyruk oluşacak kısma bir nokta bırakın. Bu nokta, göz kapağını düşük gösterecek kadar aşağıda olmamalıdır. Daha sonra o noktayı uzatarak aşağı doğru göz kapağının ortasında bitirin. Son olarak göz pınarından da ortaya bir çizgi çekip az önceki çizgiyle birleştirin. İşte bu kadar… 

Rimel;

Rimel uygularken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Örneğin; göz yapınız yuvarlaksa rimeli uygularken daha çok dışarda kalan kirpiklere uygulayın. Göz pınarına doğru uygulamanız yuvarlak göz yapınıza uyum sağlamayacaktır. Gözleriniz çekik bir yapıda ise rimeli gözlerinizin ortasına uygulayıp diğer yerleri doğal bırakmalısınız. Bunun yanında alt kirpiklere rimel uygularken hafif dokunuşlarla uygulamanız daha doğru olacaktır. 

Ruj;

Ruj uygulamasında önemi olan doğal görünümden çok fazla uzaklaşmamaktır. Ruj uygularken dudak çizgisinden çok fazla çıkmadan uygulamanız daha güzel bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında ruj sürerken bunu bir fırça yardımıyla yapmanız, rujun dudaklarınıza daha iyi dağılmasını ve dudaklarınızı daha iyi şekillendirmenizi sağlayacaktır.