Ana sayfa » Anne / Çocuk » Ergenlik » Kız Çocuklarında Ergenlik Dönemi Psikolojisi
Anne / Çocuk Ergenlik

Kız Çocuklarında Ergenlik Dönemi Psikolojisi

ojemoje-kız-cocuklarında-ergenlik

Öncelikle bir kız çocuğunun ergenliği yaşamasıyla bir erkek çocuğunun ergenliği yaşaması aynı değildir. Kız çocuklarında ergenlik döneminde bedeninde birtakım değişimler olmaktadır. Örneğin bunlar; hormonsal, zihinsel, ruhsal, duygusal gibi değişimlerdir. Kız çocuklarında ergenlikle beraber göğüslerin gelişmesi, ilk adetin görülmesi, kadınsı hatların oluşması gibi durumlar olmaktadır. Aslında bu durum erkeklerin ilgisini ve cazibesini çekmesine rağmen, çoğu kız çocuğu bu gelişimin erken döneminden çok memnun kalmamaktadırlar. Ergenlikte hem genel kimlik hem de cinsel kimlik oluşmaktadır. Bununla birlikte cinsellik ön plana çıkmaktadır. Ergenlik döneminde değişimler çok hızlıdır.

Kız çocukları ergenlik döneminde cinsellik konusuna uzak yetiştirilerek ayıp, günah ve suç baskıları altında yetiştiği için ileride birçok psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Bu durum çok yanlıştır. Anne ve babalar kızları ergenlik dönemine girdiğinde cinsellik konusunu bilinçli bir şekilde çocuklarına anlatmalı ve bunun utanıp sıkılacak bir durum olmadığını anlatmalıdırlar. Ayrıca bu dönemde kız çocukları vücutlarını dokunarak tanımak isteyebilirler bu durumda çok normaldir. Baskı yapılarak bu duruma karşı konmamalıdır ki ileride sağlıklı bir birey yetişebilsin. Bu dönemde kız çocuklarında yersiz suçluluk hisleri, kendini cezalandırma eğilimleri gibi gelip gitmeler yaşanması da normaldir. Bu dönemde anne baba olarak eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Bunun yanında ergenlik dönemindeki kız çocukları ile anne baba olarak nasıl iletişim kurulması gerektiği konusunda bir fikriniz yoksa aşağıdaki yazımızı da okuyabilirsiniz. 

 
Ergenlik döneminde kız çocuklarıyla iletişim;

Öncelikle ergenliğe giren kız çocuğu ile iletişim kuran kişi anne olmalıdır. Kız çocukları genellikle babası ile daha yakındırlar. Ergenliğe giren kız çocuğu babası ile bu dönemde de yakınlaşmasını sürdürebilir. Kız çocukları genellikle babalarına daha çok yönelmektedirler. Bu dönemde anne de kız çocuğuyla dost olmalıdır. Çünkü ergenlik döneminde değişen hormonlar ile birlikte çocuklar içine kapanmaya ve çok fazla kendisiyle ilgili konuşmamaya başlamaktadırlar. Bu sebeple özellikle anne ve baba ergenlik döneminde çocuklarıyla karşı karşıya gelmemelidir. Aksine dost olma politikası izlenmelidirler. Bu şekilde ergenlik dönemini sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz. 
 

Ergenlik döneminde anne ve baba kız çocuklarıyla arkadaş olmamalıdır. Bunun yerine birbirlerine güvenip dost olmalıdırlar. Bu şekilde çocuk yaşadığı olumlu veya olumsuz olayları rahatlıkla ailesine anlatabilir. Burada zor olan anne ve babanın çocuklarıyla dost olabilmeyi başarabilmesidir. Önemli olan anne babanın çocuklarına olan, çocuklarının da anne babaya olan güvenini arttırabilmesidir.