Ana sayfa » Sağlıklı Yaşam » Sağlık » Karboksiterapi Yöntemi İle Zayıflama!
Güzellik Sağlık Sağlıklı Yaşam

Karboksiterapi Yöntemi İle Zayıflama!

ojemoje-karboksiterapi

Merhaba bu makalemizde çokça merak edilen karboksiterapi ve karboksiterapi yöntemi ile zayıflama konusuna yakından bakacağız.  

Karboksiterapi Nedir? 

 
Karboksiterapi yöntemi değişik amaçlarla, cilt altına medikal karbondioksit gazının enjekte edilmesi işlemidir. Özellikle Amerika ve Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Fransa’da royat kaplıcalarında dolaşım bozukluğu olan hastaların tedavisi sırasında bulunmuş bir yöntemdir. Bu yöntem cerrahi bir yöntem değildir. Bu yöntemde; yağlı bölgeye verilen oksijen ile hücrelerin içindeki yağ tabakalarının daha kolay çözülmesi sağlanarak bölgesel incelme ve zayıflama elde edilmektedir. Aynı zamanda oksijenlerin artması o bölgede kan dolaşımını rahatlatır ve bu da selülit tedavisinde etkin bir yöntem olmasını sağlar. Bunun dışında ciltte oksijenlerin artması, cildin sıkılaşmasında ve anti aging amacıyla yüz bölgesinde kullanılmasını sağlamaktadır. Karboksiterapide medikal karbondioksit gazı, çok özel ince iğneler yardımıyla belirli bölgelere enjekte edilmektedir. Bu sırada bir cihaz kullanılmakta ve cihazın yardımıyla verilen karbondioksitin akış hızı ayarlanabilmektedir. Dolayısıyla dokulara herhangi bir zarar gelmeden tedavi kolayca ve risksiz bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Karboksiterapi yöntemi bölgesel zayıflama değil de kilo vermek için tercih ediliyorsa bu tadaviye uygun bir diyetle desteklenmelidir. Ayrıca karboksiterapi yöntemi uygulandıktan sonra, kilo almak istemiyorsanız beslenmenize dikkat etmeniz ve egzersizi bırakmamanız gerekmektedir.

Karboksiterapi Seans Süresi Ne Kadardır?  

 Seanslar genellikle haftada 2 bazen de 3 seans olabilmekte ve en az 8 ila 10 seans uygulanması gerekmektedir. Seanslar ortalama olarak 30 dakika sürmektedir. Tedaviler yine hastanın durumuna bakılarak beklenen etkiye göre yapılmaktadır. Bu tedavinin etkisi 4. ve 5. seanstan sonra objektif olarak özellikle bölgesel incelmelerde görülmeye başlar.  

Karboksiterapi Hangi Bölgelerde Uygulanır?  

Özellikle bölgesel yağlanma ve selülit tedavisinde sarkmış ve gevşemiş dokuların sıkılaştırılmasında, yani kollarda, bel çevresinde ve basenlerde, antiaging amacıyla cilt tedavilerinde ve doğum sonrası ya da hızlı kilo alıp vermeyle oluşmuş çatlaklarda kullanılabilmektedir.

Karbondioksitin Herhangi Bir Zararı Var mı? 

Karbondioksit bilindiği üzere her nefes verişimizde oluşan bir gaz maddedir. Egzersiz sırasında daha fazla miktarda oluşmaktadır. Dolayısıyla vücudun tanıdığı bir maddedir. Ayrıca bilinen hiçbir zararı ve alerji riski de kesinlikle yoktur. Dolayısıyla alerji potansiyeli yüksek kişilerde bölgesel incelme düşünülüyorsa karboksiterapi bu kişiler tarafından rahatlıkla tercih edilebilir. Karboksiterapi tek başına kullanılabildiği gibi diğer tedavilerle örneğin; mezoterapiyle kullanılabilir. Özellikle karboksiterapiden sonra çok ağır egzersizler yapmamak gerekir fakat yürüyüş mutlaka önerilmektedir. 

Karboksiterapi Acılı Bir Yöntem midir? 

Bu yöntem biraz acı vermekle beraber kişinin ağrı eşiğine göre değişiklik göstermektedir. Enjeksiyon sırasında, hafif yanmalar ve batmalar hissedilebilir. Ancak yarım saat içerisinde bu şikayetler ortadan kalkar. Bunun yanında hafif bir dolgunluk hissi birkaç saat sürebilir. Bu dolgunluk hissini de yürüyüş yapıp dolaşımı hızlandırarak yok edebilirsiniz. 

Karboksiterapi Yöntemi Kimlerde Sakıncalıdır?  

Bu yöntem özellikle sistemik hastalığı olanlar ve insüline bağımlı diyabet hastalarında, aktif enfeksiyonu olanlarda, daha önce damar iltihabı yaşamış olanlarda, herhangi bir zamanda kanser tedavisi görmüş veya görmekte olanlarda, hamilelerde ve emziren annelerde sakıncalıdır. Bunların dışındaki kişilere rahatlıkla karboksiterapi yöntemi uygulanabilir. 

Karboksiterapide Yöntemi Uygulandıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler?  

Karboksiterapi yöntemi uygulandıktan sonra çok aşırı sıcak banyo, kese gibi işlemler ve ağır aktif egzersizler önerilmemektedir. Bu yöntemden sonra yapılacak 20-30 dakikalık yürüyüşler yöntemin hızlı etki göstermesine yardımcı olacaktır.