Ana sayfa » Hayatın İçinden » Kişisel Gelişim » Kaizen Tekniği ile Alışkanlık Kazanmak
Hayatın İçinden Kişisel Gelişim

Kaizen Tekniği ile Alışkanlık Kazanmak

ojemoje-aliskanlik-kazanma-kaizen-teknigi

Değerli ojemoje okurları bu yazımızda japonların kullandığı kaizen tekniğinden bahsedeceğiz. Bu teknik, kişilerin bir işi yapmamak için psikolojik olarak o işi ertelemesinin önüne geçmektedir. Ayrıca alışkanlık kazanmak içinde kullanılmaktadır.

Hepimiz belirli aralıklarla kendimize başarısız olacağımız hedefler belirlemişizdir. Hedefimize ilerlerken ufak bir engelde bu işi yapmaya hazır olmadığımızı ve bunun gerçekleşmesi için daha zamana ihtiyaç olduğunu düşünmüşüzdür. Sonra bu hedefi bir sonraki güne, haftaya belki de bir sonraki aya ertelediğimizi fark etmişizdir. Burada devreye erteleme davranışı girmektedir. Bu erteleme davranışının önüne kaizen tekniği ile geçebilirsiniz. 

Günlük 1 dakika uygulama

Kaizen tekniği aslında çok basit ve sadece 1 teknikten oluşmaktadır. Bu teknik mantıken çok komik gelebilir ancak gerçekten işe yaramaktadır. Bunun için sadece istikrarlı olmanız yeterlidir.  

Hayatınızda uygulamak istediğiniz alışkanlığı günlük sadece 1 dakika yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız şey her ne olursa olsun bunu sadece 1 dakika boyunca ve her gün aynı saatte yapmalısınız. Örneğin; kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız bunu her gün aynı saatte ve 1 dakika boyunca yapın. 1 dakikada belki yarım sayfa okuyamayacaksınız belki sadece kitabın kapağına bakabileceksiniz ancak yine de bu durumu istikrarlı bir şekilde devam ettirirseniz sonuca ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Hiçbir şey bir günde oluşmaz

Bu 1 dakikalık sistemin temel mantığı aslında şu şekildedir; kişiler yaşadıkları ana kadar oluşturdukları sistemleri, alışkanlıkları ve hiçbir şeyi bir günde veya bir anda oluşturmamıştır. Alışkanlıklar ve sistemler sürekli ve devamlı oluşan sürecin bir sonucudur. Bu sebeple zamanla oluşan alışkanlıkları ve sistemleri bir günde değiştirmek imkansızdır. Bunun yerine zamana yayarak istikrarlı bir şekilde davranmak daha doğru olacaktır. Bu nedenle bir işe başlamayı ertelemek yerine en azından günde 1 dakika bile yapmak sizin ilerlemenizi sağlayacaktır.  

Kaizen Çizelgesi – Alışkanlık Kazanmak 

Hayatınızda yeni bir alışkanlık veya sistem kazanmak için bir çizelge hazırlayın. Bu çizelge aslında bir takvimde olabilir, her gün aynı saatte o işi yaptıktan sonra bu çizelgeye bir tik atmalısınız. Bu 1 dakikalık süreç 2 hafta sürebilir. Daha sonra bu süreyi günlük 5 dakikaya çıkarabilirsiniz. 2 haftada günlük 5 dakika o işi gerçekleştirip çizelgeye tik atmalısınız. Aşama aşama kendinizi hazır hissederek bu süreyi daha da uzatabilirsiniz. Sistemli bir şekilde istediğiniz alışkanlığı hayatınızda kalıcı bir şekilde kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken adım adım ve istikrarlı bir şekilde ilerlemeniz…