Ana sayfa » Cinsel Yaşam » İlk Gece Korkusu Olarak Bilinen: Vajinismus
Cinsel Yaşam

İlk Gece Korkusu Olarak Bilinen: Vajinismus

ojemoje-vajinismus

Sevgili ojemoje okurları, bu yazımızda sizlere çok araştırılan ve merak edilen vajinismus yani ilk gece korkusu olarak bilinen rahatsızlık hakkında bilgiler vereceğiz…

Seks Yapmaktan Korkmak 

Toplumumuzda ilk gece korkusu olarak bilinen vajinismus genellikle yeni evli çiftlerde görülmektedir. Vajinismus aslında seks yapmaktan korkmak ve kaçınmak anlamına gelmektedir. Bu korku, kadınlarda ilk cinsel ilişkinin ağrılı ve acılı olacağı, çok fazla kanamalı olacağı endişesi ve korkusu nedeniyle oluşmaktadır. Kadının ilk seksten endişe ve korku duyması, istemsiz olarak bacaklarını kasmasına ve eşini itmesine yol açar. Bu şekilde kadın cinsel ilişkiye kendini kapatır. 

Sebepleri 

Bu korkunun temelinde aslında baskıcı aile, kulaktan dolma yanlış bilgiler, cinsel bilgi yetersizliği, çocuklukta yaşanmış korkular, ayıp baskısı ve utanma gibi duyguların sebep olduğu bilinmektedir.  

Evlenmek üzere olan kişiler üzerinde yapılan bilimsel araştırmalara göre ilk gece korkusunu yaşayan kişi oranı %80 civarındadır. Bu da demek oluyor ki kişiler ya yanlış bilgilendiriliyor ya da bilgi yetersizliği çok fazla. Bu korkuyu yaşayan kişiler kızlık zarının kanamasından ve patlamasından dolayı çok kan akacağı gibi yanlış bilgilere sahiptirler. Bu korkuya ek olarak bir de erkeğin sekste tecrübesiz olduğu düşünülünce kişide korku ve endişe zirveye ulaşmaktadır. Böyle bir durumda ne yapacağını bilemeyen çiftin ilk gecesi kötü geçer ve bundan sonra kabuslu uykusuz geceler, suçluluk günleri gelir. Bu olumsuzlukları yaşayan çift bundan sonra ilişki yaşayamayacaklarını düşünür. Bu şekilde korkunun, endişenin ve kaygının birleşmesiyle kişide vajinismus gelişir. 

Tedavisi 

Vajinismus için sürekli uygulanacak bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak kesin olarak tedavi edilebilir bir sorundur ve geçici bir rahatsızlıktır. Vajinismus tedavisinde genellikle cerrahi bir müdahale veya ilaçla tedavi gerekmez. Yaşanılan durumun psikolojik olması nedeni ile bu rahatsızlığın tedavi cinsel terapist ile sağlanabilir. Bu tedavide sonuç alınabilmesi için uzman kişi ile açık bir şekilde konuşulması ve tedaviye istekli olunması çok önemlidir. Vajinismus hastalığında iyileşme sağlanabilmesi açısından eşlerin birbirlerine destekleri çok önemlidir. Vajinismus hastasının zamanla aile yaşantısı, evliliği ve ilişkileri deforme olmaya başlayabilir ve bu sebeple kendini duygusal olarak kötü hissedebilir. Bu sebeple tedavisine geç kalınmamalı ve erkeğin bu noktada tüm desteğini eşine göstermesi gerekmektedir.