Ana sayfa » Hayatın İçinden » İlişkiler » İlişkinizin Yanlış Kişiyle Olduğunu Gösteren Durumlar
Hayatın İçinden İlişkiler

İlişkinizin Yanlış Kişiyle Olduğunu Gösteren Durumlar

ojemoje-islikilerde-yanlis-kisiler

Merhaba değerli okuyucularımız bu yazımızda değineceğimiz konu yanlış insana âşık olduğunuzun işaretleri. İlişkiler hayatımıza renk katmak için mutluluk vermek için varlar aslında ama bazen ilişkiler bize mutluluktan ziyade sıkıntı ve hüzün verebiliyorlar. Peki bunun sebebi nedir? Acaba hayatınızdaki insan doğru insan mı? Bunun sebeplerine yakından bakacağız. Uzun ilişkilerin aslında bir dezavantajı vardır. İlişki uzadıkça karşımızdaki insanı objektif olarak değerlendirmekten uzaklaşırız. Ona çok fazla alışırız. Çok fazla alıştığımız için kötü şeyler yaşasak da aslında bir şekilde uzlaşmayı deneriz. Çünkü ayrılmak bize çok zor gelir. Bu sebeple bugün sizlere eğer karşınızdaki insan yanlış insansa veya yanlış bir birliktelik yaşıyorsanız bunu nasıl anlarsınız? Zaman kaybetmeden yazımıza devam edelim… İşte ilişkide yanlış kişi veya yanlış ilişki de olduğunuzu gösteren o işaretler…

1.Sorumluluk alan kişi genelde siz oluyorsanız;

Eğer ilişkide yanlış kişi ile birlikteyseniz ilk karşılaşacağınız sıkıntı ilişkide genel sorumluluk alan çaba harcayan taraf sizin olmanızdır. İlişkiler bildiğiniz üzere iki tarafın karşılıklı emeği ile oluşan ve emek verilen bir süreçtir ancak bu ilişkide her şeyi düşünen taraf sizseniz, her adımı atan taraf sizseniz ve iyi ya da kötü olan şeylerde bütün sorumluluğu siz alıyorsanız yanlış giden bir şeyler var demektir. Genellikle böyle ilişkilerde kişiler bir süre sonra özellikle çaba harcayan taraf, kendisini çok fazla tükenmiş hissedebilir.

2.Gelecek planı kurmakta zorlanıyorsanız;

Yanlış insana âşık olduğunuzun bir diğer işareti ise onunla ilgili gelecek planı kuramamanızdır. Bir insan birini sevdiği zaman ve onunla birlikte olduğu süre boyunca birlikte hayaller kurmaya başlar. Onu da hayallerine dahil eder. Örneğin; bir yuva kurmak, çoluk çocuk sahibi olmak, tatile gitmek, ileride beraber bir şeyler yapmak ister hatta birlikte yaşlanmak ister. Eğer ki sevdiğiniz, birlikte olduğunuz insana dair böyle hayaller kurmakta zorlanıyorsanız, onun bu konuda bir güvence vermeyeceğini düşünüyorsanız muhtemelen yanlış bir insanla birliktesiniz demektir.  

3.Motivasyonunuzu düşürüyorsa;

Bazı insanlar vardır ki etrafına çok fazla negatif enerji saçarlar eğer birlikte olduğunuz kişi böyle bir kişiyse muhtemelen belli sıkıntılar yaşayacaksınız. Diyelim ki böyle bir insanla birliktesiniz ne yapmak isterseniz isteyin veya hayatınıza dair olumlu bir şeyler katmak isteyin buna rağmen karşı taraftan alacağınız tepkiler genelde olumsuz olacaktır. Aynı zamanda eğer bu kişi biraz enerjisi tükenmiş biriyse ve örneğin beraber bir sosyal etkinlik yapmak isteyip bunu planladığınızda karşı taraftan alacağınız cevap genelde hayır olacaktır. Bu kişiler negatif enerjisi olmaları yanında diğer bir özellikleri de heves kırıcı olmalıdır. Bunlara ek motivasyon düşürücü tarafları da olabilir. Mesela siz işinizden memnun değilsinizdir, yeni bir yere taşınmak istiyorsunuzdur, yeni bir iş bulmak istiyorsunuzdur. Bu tarz yapıdaki insanlar sizin hevesinizi kıracak şekilde, motivasyonunuzu düşürecek şekilde davranabilirler. Böyle biriyle beraber olmak bir ilişki sürdürebilmek ciddi anlamda zor olacaktır. 

4. Sizi küçümsüyorsa;

Eğer ki ilişkinizde aşağılandığınızı, küçümsendiğinizi ve hatta ezildiğinizi düşünüyorsanız bu ilişkide bir yanlışlık var demektir.  İlişkilerde en çok karşılaşılan problemlerden birisi budur. Taraflardan birisi diğerine fiziksel özellikleri, davranışları veya kişiliği olmak üzere devamlı laf sokma çabasındaysa devamlı onunla dalga geçme çabasındaysa ya da karşı tarafın ortaya koyduğu olumlu şeyleri “sen ne anlarsın sen ne becerirsin bu işlerden” ya da “zaten sen şişmansın, sen çirkinsin” gibi ifadeler kullanıyorsa bu işte hakikaten bir sorun var demektir. Böyle bir durumda ilişkinizi baştan sona mutlaka değerlendirmelisiniz. 

5.Kendiniz olamıyorsanız;

Bir kişiyle yaşanılan romantik bir ilişki hayatımızdaki en mahrem alanlardan bir tanesidir. Bu mahrem alanda rahat olmak isteriz, kendimizi gibi davranmak isteriz. Ama siz ilişkinizde bu kadar rahat olamadığınızı düşünüyorsanız kendiniz gibi olursanız karşı tarafın size farklı davranacağını veya sizi eleştireceğini düşünüyorsanız ortada bir sıkıntı var demektir. İlişkilerde insan kendisi gibi davranamadığı zaman hem ilişkide bir sıkıntı ortaya çıkar hem kişi kendisini daima gergin, mutsuz ve depresif hissedebilir. Bu sebeple kendiniz olamadığınız ilişkilerden uzak durmayı tercih edin. 

6.Devamlı gereksiz tartışıyorsanız;

İlişkilerde tartışmalar sonuca ve çözüme kavuştuktan sonra gayet normaldir. Hatta bu tartışmalar seviyeli ve olgun bir şekilde yapılıyorsa ilişkiye katkıda bile bulunabilir. Ancak tartışmalarınız çok basit şeylerden bile çıkıyorsa ve çözüme kavuşmuyorsa burada bir sorun var demektir. Örneğin; gideceğiniz sinema filmine karar vermek veya yiyeceğiniz yemeği seçmek gibi durumlarda bile tartışıyorsanız, buluştuğunuz andan itibaren herhangi bir konu yüzünden anlaşmazlık yaşayıp bunu çözüme kavuşturamıyorsanız ortada ciddi bir problem var demektir. 

Tavsiye

İlişkiler insanların hayatına güzel bir şeyler katmak için vardır. Ancak yaşadığınız ilişki size mutluluk yerine huzursuzluk getiriyorsa orada bir durup düşünmek ve ilişki gözden geçirmek gerekir. Eğer ilişkinizde yukarıda saydığımız durumlar varsa ilk öce bu durumları çözüme kavuşturmanız tavsiye edilir. İlişkiniz bu sorunlar çözüme kavuştuktan sonra daha güzel bir duruma gelebilir. Ancak bütün çabanıza ve mücadelenize rağmen bu sorunlar çözülmüyorsa o zaman farklı yollar denemekte fayda vardır. Çünkü mutsuz bir ilişki, hayatınızın her alanını olumsuz etkileyecektir.