Ana sayfa » Hayatın İçinden » İlişkiler » İlişkide Güvensizlik Probleminin Çözümü
Hayatın İçinden İlişkiler

İlişkide Güvensizlik Probleminin Çözümü

ojemoje-iliskide-guvensizlik

Değerli ojemoje okurları bu makalemiz de siz değerli okurlarımız için güvenin ilişkideki önemi, ilişkide güvensizlik probleminin çözümü, güvenilir bir ilişki için nasıl davranmak gerekir bu konulara değineceğiz…

Güvenin İlişkideki Önemi

Güven hayattaki en kıymetli şeydir. Güvenin olmadığı bir ortamda kendinizi rahat hissedemeyebilirsiniz, içinizden geldiği gibi duygularınızı ifade edemeyebilirsiniz ve hatta karşı tarafa kendinizi doğru bir şekilde ifade edemeyebilirsiniz. Yani böyle bir durumda vücut dili bile değişir; kendinizi diken üstünde hissedebilirsiniz. Buna karşın kendinizi güvende hissettiğiniz bir yerde kendinizi huzurla rahat bırakırsınız. 

İlişkide Güven Kendine Güvenmekle Başlar

Öncelikle bir ilişkide güven olabilmesi için kişi öncelikle kendine güvenmelidir. Bunun için de “ben kimim?” ve “ben ne istiyorum? sorularına cevap verebilmesi gerekir. Kişi bu sorulara cevap verebildikten sonra zaten gerisi karşılıklı iletişime kalmıştır ve eğer kişi karşısındaki kişiyi gerçekten kaybetmek istemiyorsa yalan söylemek yerine doğru bir iletişim kurmayı tercih etmelidir. 

Karşılıklı İletişim

İlişkilerde, güven problemini ortaya çıkartan en önemli pürüz kaynağı, iletişim bozukluğudur. Bazen hayatlarımıza hem iyi niyetli hem de kötü niyetli insanlar girebilir; örneğin bir ilişki içerisindeyken çevrenizdeki insanlar “Aa biliyor musun? Bak eşini orada gördüm” ya da “sevgilin mehmet’i gördüm” ya da “bak seda da ordaydı yanındaki de kimdi? Çok da samimiydi” gibi cümleler kurup havada bırakarak sizin şüpheyle beyninizi meşgul edebilir. Ancak sevgiliniz sizi önceden uyarıp “hayatım ben yemeğe gidiyorum, çok eski bir arkadaşımla”, “evet karşı cins fakat tamimiyle arkadaş gözüyle baktığı(n) biri”, “biz sohbet edeceğiz yemek yiyeceğiz haberin olsun” denirse doğru iletişimden söz edilir. Bu şekilde direkt iletişimin olduğu bir noktada güven problemi olmaz. Şüpheyle birlikte güven ortadan gider, şüpheyi ortadan kaldıran şeyde güvendir. Güven; doğru dürüst hareket edebilmektir. Güvenin olmadığı bir ilişki sağlıksız bir ilişkidir.  

Karşılıklı Dürüst Olmak

Kişiler ilişki sırasında birbirlerine yaşadıkları ilişkiden beklentilerini açık açık anlatmalı ve karşısındaki kişinin ne istediği ile karşılaştırmalıdırlar. Bu şekilde ilişkide aradıklarını, birlikte oldukları partnerde bulabilirler, ayrıca bu sayede aldatma ve yalan söyleme gibi eğilimlerde bulunmalarına gerek kalmaz.