Ana sayfa » Hayatın İçinden » Kişisel Gelişim » İçinizdeki Kadınla İletişim Kurun
Hayatın İçinden Kişisel Gelişim

İçinizdeki Kadınla İletişim Kurun

ojemoje-icinizdeki-kadinla-iletisim-kurun

Modern hayatta kadın olmak, içinizdeki kadını ortaya koymak zor olabilir. Özellikle erkeklerin egemenliğinin olduğu bir evrende yaşamak, çoğu kadına kendini sıkışıp kalmış gibi hissettirebilir. Böyle bir durumla karşılaşan kadınlar çözümü yine erkeklerin kurallarına uyum sağlamakta bulmuşlardır. Artık değişme ve yenilenme vakti. Bu gücü içinizde bulabilirsiniz. Bunun için size ipuçları vermekten mutluluk duyarız… 

1-Duygusal Kadın Doğasını Anlayın

Öncelikle kadın doğasını tanıyın. Eğer erkek ve kadını temsil etmesi için böcekler aleminden birer böcek seçmek isteseydik, erkekler çekirge kadınlar ise salyangoz olabilirdi. Bunu biraz düşünelim… Kısa ve net sıçramalarla büyük mesafeler kat eden, sert ve kuru kabuklu çekirge tipik erkek özellikleri göstermektedir. Buna karşın kadın; yavaş ve detaycı davranan, hedefe varmaktan çok ilerlediği yolu hisseden, dokunan, temas kuran, derinden iletişim kuran bir varlıktır. Bu özellikleri tanımak ve onları yüceltmek, içimizdeki kadın gücünü açığa çıkarmakta bize fayda sağlar. Erkek perspektifinden gereksiz görülebilen ve bazen alaycılıkla karşılanan eylemlere kadın olarak ihtiyacımız vardır. Duş sonrası krem sürmek, uzun uzun makyaj yapmak, almasak bile kıyafetleri üzerimizde tutmak, kıyafetin dokusunu ve kumaşını hissetmek, takılar, süsler ve güzel parfümler denemek bu derin ve duygusal kadın doğasının ifadeleridir. 

2- Kendinizle İlgilenip Bakım Yapın

Kendinize bakım, fiziksel bakım ile alakalı olduğu kadar duygular ve düşüncelerin farkındalığını da içerir. Asıl dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki; kendinize yaptığınız bakım, diğer insanlara vereceğiniz bakım hizmet veya ilgiden daha düşük olmamalıdır. Eğer kendinize ayırmadığınız zamanı ve enerjiyi bir eşe, erkek arkadaşa veya çocuğunuza ayırıyorsanız bu uzun vadede sizi tüketecek bir hayat planıdır. Kadın doğasında bulunan vericilik onun aleyhine çalışmamalıdır. Kadın vericiliği kendi kabına dolan ve taşan enerjinin sevdikleriyle buluşması şeklinde olmalı ve kadının hayat enerjisini tüketmemelidir. Verdikçe yeniden dolan, paylaştıkça kendini yenileyen bir akıcı paylaşım oluşmalıdır. Kendine bakım; sağlıklı yemekten kişisel bakımlara zaman ayırmaktan tutunda, stresli bir dönemde geri çekilip kendini dinlemeye zaman ayırmak kadar geniş bir çerçevede ele alınabilir. Yapmanız gereken, neye ihtiyacınız varsa onu tespit etmek ve ona zaman ayırmaktan çekinmemektir. Doğa yürüyüşleri, denizde yüzmek ve meditasyon ile kendinize zaman ayırdığınızda kadın doğasının alıcı yönü su yüzüne çıkar. Bir şeyler yapmaya çabalamadığımız, iş veya görevlere ilişkin her şeyden uzaklaştığımız ve kendi doğamızı dinlemeye vakit ayırdığımız özel zamanlarda ilham ve yeni fikirlere açık oluruz. Bu şekilde kadın gücüyle temas kurmayı öğreniriz. 

3- Hareket Edin

Hareket ve akışkanlık kadın doğasının ifadelerinden biridir. Güçlü ve sağlam duran eril enerjinin karşısında değişen, hareket eden ve adapte olan kadın enerjisi bulunur. Günümüzde masa başı işlerde çalışan ve muhtemelen bilgisayar karşısında uzun zaman geçiren kadınların yeniden bedenlerini hareket ettirmeye ve içlerindeki denge merkezini bulmaya ihtiyaçları vardır. Formda kalmayı sağlayan bir sportif faaliyet her zaman yararlı olsa da bunun bir adım daha ötesine gidebiliriz. Denge, estetik ve kadınsılığı harekette buluşturan bir aktivite, içimizdeki kadınla temas kurmamızı sağlayabilir. Bale, modern dans ve göbek dansı içteki kadını ortaya çıkarma araçlarıdır. Tüm bunlar arasında göbek dansının özel bir yeri vardır. Göbek güvende ve dengede hissetmenin merkezidir. Kendimizi güvensiz hissettiğimizde burayı koruma dürtümüz bizi fazla yemeğe ve burada yağ biriktirmeye sürükleyebilir. Bu bakımdan göbek bölgesiyle ilişkimiz özel önem taşımaktadır. Hareketi bu noktadan başlatmak ve göbek bölgemizin bilincinde olmak içimizdeki kadını keşfetme yolunda bize çok yardımcı olacaktır. 

4-Kadın Dayanışması Kurun

Dayanışma, birbirini destekleme ve bir arada olmaktan mutluluk duyma kadın doğasını yücelten eylemlerdir. Dayanışmak kadınları birbirine bağlar ve erkek dayanışmasına göre daha kök salmaya ve daha derin bir iletişime meyil eder. Kadınların çoğu zaman bir arada olmak için etrafında toplanacakları bir aktiviteye ihtiyacı yoktur. Bir arada olmak kendi kendinin ödülüdür ve kadın enerjisinin paylaşılarak çoğalmasını sağlar. Kadınsı doğamızla temas kurmak bizi enerjiyle doldurur ve hayat amacımızı bize hatırlatır. İçimizdeki enerjilerle temasta kaldığımızda kendimizi en iyi biçimde ifade ederiz. Doğru bir enerji akışının içinde olduğumuzda iş, aşk ve mutluluğa ilişkin birçok sorun kendiliğinden ortadan kalkacak ve bizim mutlu ve verimli bir hayat yaşamamızı sağlayacaktır.