Ana sayfa » Anne / Çocuk » Anne Oluyorum » Hamile Kalmanın Kolay Yolları Nelerdir?
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Hamile Kalmanın Kolay Yolları Nelerdir?

ojemoje-hamile-kalmanin-kolay-yollari

Merhaba sevgili ojemoje okurları bu yazımızda hamile kalmanın kolay yolları başlıklı konuyu ele alacağız… Bu yazımızda, hamileliğin planlama aşaması ve nasıl hamile kalınır sorularına cevap bulabilirsiniz. Bu konuyla ilgili internette binlerce yerli yersiz bilgi bulunmaktadır. Bu makalemizde  sizler için, diğer kaynaklara göre daha sağlıklı ve kolay anlaşılır bir bilgi vermeyi amaçlıyoruz… 

Adet Döngüsünü Hesaplayın ve Bir Takvim Oluşturun

Kadınların adet döngüsü kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kadınlarda yumurtlama genellikle adet döngüsünün ortasında gerçekleşir. Genel bir adet döngüsünü ele almak gerekirse; bu döngü, adetin ilk gününden bir sonraki adetin ilk gününe kadar ortalama 28 gündür. Bu döngü kişiden kişiye değişiklik göstereceği için bir döngü takvimi oluşturmalısınız.  Adet döngüsünü belirlemek; yumurtlama, yani ovulasyon dönemini bilmenizi, hangi günlerde cinsel ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınızın daha fazla olduğunu gösterir.  

Hamilelik için adetten kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir?

Reglinizin başladığı ilk günden itibaren 14.gün hamile kalmanız için en uygun gündür. 14. Gün cinsel ilişki yaşamanız durumunda yüksek ihtimalle hamile kalırsınız. 

Biyolojik Yaşınızın Önemi

Eğer hamile kalmak istiyorsanız biyolojik yaşınızın 35’i geçmemesi sağlıklı olacaktır. Çünkü biyolojik yaş 35 ‘i geçince bilimsel olarak hamile kalma olasılığınız düşmektedir. Ancak endişelenmeye gerek yok bu durumda yine kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Buradaki önemli nokta 35 yaşına gelmeden bebek sahibi olmaya karar verirseniz, hamile kalmanız ileriki yaşlara göre çok daha kolay olur. 

Yüksek Isıdan Uzak Durun

Saunaya gitmeyi veya sıcak suyla banyo yapmayı seviyorsanız, hamilelik öncesinde bu alışkanlıklarınıza ara vermelisiniz. Eşiniz için de şöyle bir uyarımız var; testislerin fazla ısınması sperm üretimini olumsuz etkiler. Testisler vücudun diğer kısımlarına göre daha soğuk tutulmalıdır.  

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Cinsel İlişki Pozisyonları

Genel olarak toplumda hamile kalmayı kolaylaştıran pozisyonlar olduğu düşüncesi olsa da henüz bu durumu kanıtlayan bir bilimsel araştırma yoktur. Yani cinsel ilişki sırasında tercih ettiğiniz pozisyonlar hamile kalmanızı ya da kalmamanızı etkilememektedir. Sadece belli başlı pozisyonlar diğer pozisyonlara oranla biraz da olsa hamile kalmanıza yardımcı olabilir. 

Kayganlaştırıcı Kullanılmamalı

Cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı jel kullanımı vajinanın ph değerini bozarak hamile kalma çabanızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sebeple eğer hamile kalmak istiyorsanız kayganlaştırıcı jel kullanmayın. 

Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız;

Eğer hamile kalmamak için korunduğunuz yöntem doğum kontrol hapıysa ve hamile kalmaya karar verdiyseniz, hapı kullanmayı bırakınca hemen hamile kalmanız mümkün olmayacaktır. Özellikle doğum kontrol hapını uzun süredir kullanıyorsanız durum böyledir. Doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra adet döngünüzün normale dönmesi ve yumurtlayıp hamile kalmanız birkaç ay sürebilmektedir. 

Beslenme listenizi zenginleştirin

Hamile kalma sürecinde beslenmenize daha çok dikkat etmelisiniz. Yedikleriniz ve içtikleriniz hamile kalma sürecinde her şeyi değiştirebilir. Özellikle folik asit doğurganlığı artırmada çok etkilidir. Folik asit, besinlerde; tam tahıllı ve yeşil yapraklı bitkilerde bulunmaktadır. Ancak beslenmenize ek olarak günde 400 mcg folik asit içeren bir destek hapı da doktorunuzun önerdiği durumlarda kullanabilirsiniz.