Ana sayfa » Güzellik » Özel Tarifler » Göz Altı Morlukları ve Torbaları İçin Doğal Tarif
Cilt Bakımı Güzellik Özel Tarifler

Göz Altı Morlukları ve Torbaları İçin Doğal Tarif

ojemoje-goz-alti-morlugu-ve-goz-alti-torbalari-

Merhaba değerli okurlarımız bu yazımızda başlıktan da anlaşılacağı üzere göz altı morlukları ve gözaltı torbaları ile mücadele eden bomba gibi bir tarif paylaşacağız. Ancak bundan önce göz altı morluklarının kısaca sebeplerinden bahsedelim… 

Göz Altı Morluğu Sebepleri: 
Çevresel Etkenler 

Göz altı morlukları çevresel etkenler ve genetik etkenler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Çevresel etken olarak alerjik durumlar ve kansızlık denebilir. Alerjik rahatsızlığı olanlar burun ve göz akıntısı yaşarlar ve bu da göz altında kan birikmesine sebep olarak koyu halkalar oluşmasına neden olur. Kansızlıkta yine aynı şekilde cildin soluklaşmasına ve göz halkalarının belirginleşerek ortaya çıkmasına sebep olur. Göz altı morluğundan şikayetçi iseniz bunun için doktora başvurarak kansızlığınızın olup olmadığını kontrol ettirin eğer varsa doktorunuzun uygun gördüğü bir tedavi ile kansızlığınızı giderin bu şekilde göz altı morluklarından kurtulabilirsiniz. Bunun yanında uykusuzluk da çevresel faktör olarak düşünülebilinir. Bu sebeple uykunuzu da dikkat ederek yeterli miktarda uyumaya çalışın. 

Genetik Etkenler 

Genetik etken olarak kişinin cilt yapısı etkilidir. Kişi beyaz tenli ise göz altında biriken kan göz çevresinin mor olarak görünmesine sebep olabilir. 

Vereceğimiz tarif daha çok çevresel etkenlerden dolayı göz altı morlukları içindir. Genetik etkenli morluklar için uzmanların uyguladığı dolgu yöntemi daha faydalı olacaktır. 

Sebeplerini öğrendiğimize göre hızlı bir şekilde tarifimizin malzemelerini vermeye başlayalım. Bu tarif daha çok çevresel etkenlerden dolayı göz altı morlukları içindir. Yukarıda yazanları uygulamanıza rağmen göz altı morluğunuz devam ediyor ise bu tarif inanın çok etkili… 

Malzemeler; 
  • Badem Yağı – bir çay kaşığı 
  • Patates – küçük boy  
  • E vitamini – isteğe göre 
Yapılışı; 

Öncelikle patatesi soyun, bir tabağa rendeleyin. Ardından rendelenmiş patatesleri bir süzgeç yardımıyla küçük bir kâseye ya da kaba suyunu ezerek çıkartın. Patatesin suyunu çıkardıktan sonra patatesin nişastasının dibine çökmesini bekleyin. 10 dakika kadar bekledikten sonra patatesin suyunu ziyan etmeden yine küçük bir kâseye patatesin nişastasını alın az bir miktar patatesin suyunu ve tatlı badem yağını (isterseniz E vitamini ekleyebilirsiniz) ekleyin kâsede karıştırın ve gözaltı morluklarını giderecek karışımı hazırlayın. 

Uygulanışı; 

Öncelikli olarak göz çevrenizi temizleyin. Temizledikten sonra hazırladığımız karışımı göz çevrenize nazikçe uygulayın. Karışımı göz çevresine uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yıkayın. Maskeyi daha çok akşamları uygulamaya çalışın ve maskeden sonra göz kremi sürüp uyuyabilirsiniz. Göz altı morlukları için maskeyi haftada 3-4 kez veya dilerseniz her akşam uygulayabilirsiniz. 

Maskeyi uyguladıktan sonra göz altı torbaları için sabah uyandığımızda soğuk kaşık tekniğini kullanacağız. Bu kaşıkları buzlukta bırakarak soğutabilirsiniz. Sürekli buzlukta durmasının bir zararı yoktur. Her sabah uyandığınızda bu soğuk kaşıkları buzluktan çıkarıp ufak dokunuşlarla uygulayabilirsiniz. Bu şekilde göz altındaki şişlikler inecektir.