Ana sayfa » Anne / Çocuk » Anne Oluyorum » Gebeliğin 8. ve 9. Haftası
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Gebeliğin 8. ve 9. Haftası

ojemoje-gebeligin-8.-9.-haftasi

Gebeliğin 8. Haftası 

Gebeliğin 8. haftası rahim artık bir greyfurt büyüklüğüne ulaşmıştır. Bu sırada bebeğinizin boyu da 2,5 cm ile 2,8 cm arasındadır. Bu haftada bebeğinizin organları yetişkin bir kişide olması gereken organlarla aynıdır. Ancak bu organlar taslak halinde, çok minik ve fonksiyonları henüz başlamamış organlardır.  Anne karnındaki bebeklerde ilk gelişen duyu, dokunma duyusudur. Bu duyu özellikle 8.-9. haftada oluşmaktadır. Anne karnındaki bebekler özellikle dudaklarına ve yanaklarına dokunabilmektedir. Buradan yola çıkarak dokunma duyusunun geliştiği anlaşılmaktadır. Bu haftadan itibaren anne karnındaki bebek ultrasondan bakıldığında iyice insana benzer bir hal almaya başlamıştır. Artık elleri, kolları, başı ve gövdesi ayırt edilebilmektedir. 

Gebeliğin 9. Haftası 

Anne karnındaki bebek gelişimi; 

Gebeliğin 9. haftası bebek artık 3,5-4 santime ulaşmıştır. Kafası, kolları ve bacakları ultrasonda rahatlıkla görülebilir. Gebeliğin bu haftasında eğer bebekte bir genetik bozukluktan şüpheleniliyorsa, plasenta denilen bebeğin eşinden örnek alınarak test yapılabilir. 

Anne adayındaki gelişmeler; 

Gebeliğin 9. haftası anne adayının mide bulantıları artmış olabilir. Böyle bir durumda küçük öğünler tüketmek faydalı olabilir. Buna ek olarak tuzlu ve kuru gıdalar tercih edebilirsiniz. Mide bulantılarını azaltmak veya önlemek için kokulardan uzak durabilirsiniz. Bu haftalarda su içme konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Böyle bir durumda tercih ettiğiniz başka bir sıvı tüketebilirsiniz.

Buna ek olarak toplumda yanlış bilinen bir durum vardır; hamile bir kişinin çay veya kahve tüketmesinin zararlı olduğu… Abartılmadığı sürece hamile bir kişi gün içeresinde rahatlıkla çay veya kahve tüketebilir. Örnek verecek olursak, anne adayında çarpıntı olmaması için kafeinsiz bir kahveyi günde 1-2 kez içebilir. Çayı çok seviyorsanız günde 1-2 kez çay tüketmenizde de bir zarar yoktur. Ancak çay ve kahve tüketirken dikkat etmeniz gereken nokta, eğer vitamini yeni aldıysanız çay veya kahve tüketimini,vitaminler vücuttan atılıp boşa gitmemesi için birkaç saat sonra yapmanız gerekmektedir. Bunlara ek olarak akşamları yatarken reflü yaşayabilirsiniz. Mide suyu ağıza gelebilir veya mide ve göğüs çevresinde yanma olabilir. Böyle bir durumda 2 veya 3 yastıkla yatmanız sizi rahatlatacaktır. 

Gebeliğin 10. Haftası yazımızı buradan okuyabilirsiniz.