Ana sayfa » Anne / Çocuk » Anne Oluyorum » Gebeliğin 6. ve 7. Haftası
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Gebeliğin 6. ve 7. Haftası

ojemoje-gebeligin-6-7-hafitasi-hamilelik

Son adet tarihine göre artık gebeliğin 6. haftası. Gebeliğin 6. haftasında embriyo aşağı yukarı 2 cm boyutuna yaklaşmıştır ve insan görünümüne ulaşmaya başlamıştır. Bu haftadan itibaren bebeğiniz fasulye tanesinden biraz irice bir hal almıştır ve bebeğin kalp atışları sürekli olarak duyulabilir. Ayrıca bebeğin organları gelişir ve uzuvları belli olmaya başlar. Bu haftada ultrasondan bakıldığında sadece gebelik kesesi görülür.  

Bunlara ek olarak gebelik sürecindeki annede gebelik bulguları iyice artış gösterir. Örneğin bulantılar artar, göğüsler hassaslaşır, süt oluşturmaya zemin hazırlar, beden olarak büyür ve göğüs uçlarındaki koyu halkalar daha da koyulaşmaya başlar. Bu haftada linea ligra denilen hamilelik çizgisi kahverengi bir hal almaya başlar.  

Geçici Tüylenme 

Gebeliğin bu haftasında, plasenta denilen bebek eşinden kaynaklanan göbek çevresinde ve göğüs çevresinde geçici tüylenmeler oluşur. Bu tüyler estetik kaygıyla alınmamalıdır. Geçici olduğundan dolayı gebelik sonrası döküleceklerdir. 

Bebeğiniz Büyüyor 

6.haftada, kalp atışları ile birlikte bebeğinizin vücudundaki dolaşım sistemi de çalışmaya başlamaktadır. Dolaşım sistemi çalışmaya başladıktan sonra bebeğin birtakım vitamin ve proteine ihyacı olur ve bu ihtiyacını anneden karşılamaya başlar. Bebek bu ihtiyaçları plasenta aracılığı ile karşılar. 

Anne Adaylarını Endişelendiren Bazı Durumlar 

Adet gecikmesinden hemen sonra yapılan hamilelik testi pozitif çıktığında anne adayları bazı durumlardan endişe duyar. Örneğin anne adayının son haftalarda içtiği sigara, alkol ve içtiği ilaçlar bebeği etkilemez. Eğer bu dönemde bebek sağlıklı değilse bu annenin kullandığı ilaç, sigara, alkol gibi durumlardan kaynaklı değildir. Bu durum bir doktora danışılarak açıklığa kavuşturulabilir. Hamilelik sağlıklı ise bu dönemde kullanılan sigara veya ilaçların bebeğe zarar vermediği kesindir. 

Gebeliğin 7.Haftası 

Bebeğiniz burada 2,5 cm boyutuna gelmiştir. Bebek bu haftada biraz daha insana benzer bir şekle yaklaşmıştır. Kolları, bacakları, gözleri iyice oluşmuştur. Bu haftadan sonra genetik açıdan çok riskli gebeliklerde durumun aciliyetine göre fetal DNA testi yapılmaya başlanabilir. Ayrıca 4. haftadan itibaren başlayabilen küçük lekelenmeler ve kasık ağrıları 8 ve 12. Haftalara kadar devam edebilir. Böyle bir durumda düşük tehlikesine karşı anne adayına istirahat önerilir ve hormon takviyesi yapılır. 

Gebeliğin 8. ve 9. Haftası yazımızı buradan okuyabilirsiniz.