Ana sayfa » Anne / Çocuk » Anne Oluyorum » Gebeliğin 5. Haftası
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Gebeliğin 5. Haftası

ojemoje-gebeligin-5-haftasi

Gebeliğin 5. haftası artık ultrasonografik olarak, bebeğinizin görülmeye başladığı haftadır. Yani gebeliğin 5. haftası bebeğinizin kalp atışları ultrasonda hem görülmeye hem de duyulmaya başlar. Bu durumdan sonra klinik olarak gebeliğiniz onaylanmış olur. Yani önceden sadece laboratuvar sizin hamile olduğunuzu söylerken; artık ultrasonda hamile olduğunuzu söyler. Gebeliğin 5. haftası kişiye göre değişebilen durum olan gebelik bulantıları başlayabilir. Bu bulantılar her zaman hastayı rahatsız edecek kadar şiddetli ve sonu kusma ile bitecek kadar ciddi olmayabilir. Gebelikte bulantıyı yaşamamak veya en aza indirmek için öneri olarak kokulardan uzak durabilirsiniz. Özellikle gebelikte yaşanan sabah bulantıları koku sebebiyle olabilmektedir. Bu sebeple gebe kişilerin bu haftalarda kokudan ve kokulu şeylerden uzak durmaları faydalarına olacaktır. Bu kokulara parfümler, oda kokuları ve çamaşır yumuşatıcıları da dahildir. 

Gerekli Tahliller Yapılır 

Gebeliğin 5. haftasında artık gebeliğe ilişkin kan tahlilleri yapılır. Bunlar özellikle toksoplazma, tiroid fonksiyonları, kan sayımları gibi tahlillerdir. Bu dönemde eğer varsa hastanın kronik hastalıklarına dair incelemeler yapılır. Kullandığı ilaçlar varsa ve değiştirilmesi gerekiyorsa ilaçlar değiştirilir. Alınması gerekiyorsa ilgili hekimlerden konsültasyonlar alınır yani ilgili hekimler herhangi bir hastalık varsa birlikte karar alır.  

Gerekli Vitamin ve Gıda Takviyesi Yapılır 

Gebelikte ilk 3 ayda özellikle bebeğin organlarının geliştiği bu çok önemli dönemde, dışarıdan hiçbir müdahale ile ilaç verilmesi tercih edilmez. Ancak gebeliğe kesin tanı konduğunda genellikle folik asit verilmesi tercih edilir. Folik asit beyin ve omurilik gelişiminde çok fazla hayati öneme sahip bir vitamindir.  

Bu folik asit uygulaması İngiltere’de sanayi devrimi olduğunda kadınlar çalışmaya başladıklarında çay ve tost ile günlerini geçirmeye başlamışlardır. Kişiler günlük besinlerini tam alamadıkları için kişilerde folik asit eksikliği görülmüştür. Bu nedenle bunu izleyen yıllarda çok sayıda beyin ve omurilik anomalili bebek doğduğu tespit edilmiştir. Bu anomali tespit edildikten sonra folik asit uygulaması o günlerden günümüze gelerek, beyin ve omurilik anomalisi yaşanmaması için gebe kişilere takviye olarak uygulanmaya başlanmıştır.  

Türkiye gibi yılın çoğu zamanı güneşli olan ülkelerde folik asit eksikliği özel durumlar dışında çok sık görülmez.  Bunun yanında bu vitamin suda çözünebildiği için zehirlenmesi olmamaktadır. Fazla alınması durumunda fazlası idrar yoluyla atılabilmektedir. Bu sebeple folik asit ölçümü çok sık yapılmamaktadır. Gebelik düşünüldüğü zamanlarda folik asit kullanımına gerek yoktur. Çünkü bu vitamin depolanmayan bir vitamindir. Gebelik testi pozitif çıktıktan sonra başlanması yeterli olacaktır.

Gebeliğin 6. ve 7. Haftası yazımızı buradan okuyabilirsiniz.