Ana sayfa » Anne / Çocuk » Anne Oluyorum » Gebeliğin 17. Haftası
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Gebeliğin 17. Haftası

ojemoje-gebeligin-17.-haftasi

Merhaba değerli okurlarımız 40 haftalık gebelik yolcuğumuzun 17. Haftasına gelmiş bulunmaktasınız. Artık neredeyse yolu yarılamak üzeresiniz. Lafı fazla uzatmadan bebeğinizdeki gelişmelere geçelim… 

Bebeğinizdeki Gelişmeler 

Bebeğiniz gebeliğin 17. haftası itibari ile 16 cm boyuta ve 130 gr ağırlığa ulaştı ve büyük bir turp kadardır. Artık bebeğinizin amniyon sıvısındaki besinleri parçalayabilmek için kullanabileceği sindirim enzimleri var. Bunun yanında bebeğinizin kafası golf topundan biraz daha büyük.

Bebeğin kan hücreleri büyük çocuklarda olduğu gibi artık kemik iliğinde üretilmeye başladı ve ayakları da yaklaşık olarak 2,5 cm oldu.

Bu hafta, dokunmalara zaten tepki veren bebeğiniz, artık daha sert ve daha belirgin tepkiler vermeye başladı. Bu haftalarda bebeğiniz dokunarak etrafını ve kendini keşfetmeye başladı. Bebeğinizin hareketlerini daha net hissetmeye başlayabilirsiniz. Aslında hareket anne karnında 8. haftada başlamıştı ancak anne adayının bunu hissetmesi bu haftaları bulmaktadır.Temel olarak ilk gebelikte 18-22 haftalarda ilk hareketleri hissedebilirsiniz, 2. ve 3. gebelikte ise çok daha erken 15 – 16 haftalarda bile hareketleri hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu durum zayıf anne adaylarında daha erken hissedilebilir.

Bebeğin anne karnındaki hareketini anne adayı; karnının içinde dalgalanma gibi kelebek çırpıntısı gibi hafif anlamlandıramadığı tuhaf bir şeyler olarak hissedebilir. Bu hareketler yavaş yavaş daha güçlü bir hal alacaktır. Ayrıca ileri ki dönemlerde anne adayı, bebeğin eliyle mi yoksa ayağıyla mı dokunduğunu ayırt edebilir.

Anne Karnındaki Bebeğin Pozisyonu

Bu haftalarda anne karnındaki bebeğin pozisyonu sürekli değişmektedir. Bazen baş aşağı durabilirken bazen başı yukarı da bir hal alabilmektedir. 7. ve 8. aydan itibaren bebeğin anne karnındaki pozisyonu önemli olmaya başlayacaktır. Bu durum normal doğum için gerekli bir durumdur. Normal doğum yapacak kişiler için bebeğin baş aşağı durması sağlıklı olanıdır. 

Down Sendromu Testi  

Bu haftalarda ayrıca down sendorumu ve diğer kromozal bozuklukların testleri yapılmaktadır. Eğer 11. ve 14. haftalarda yapılması gereken testleri kaçırdıysanız, bu haftalarda yani 16. ve 18. haftalar arasında doktorunuz üçlü ve dörtlü testleri yapabilmektedir. Bu testlerin sonucunda amniyo sentez gerekiyor ise yine bunun için uygun olan hafta bu haftadır.