Ana sayfa » Anne / Çocuk » Anne Oluyorum » Gebeliğin 16. Haftası
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Gebeliğin 16. Haftası

ojemoje-gebeligin-16.-haftasi

Değerli anne adayları ojemoje.com’a hoşgeldiniz. Hafta hafta gebelik yazı serimize gebeliğin 16. haftası detaylarını vererek devam edelim. 

Bebekteki Gelişmeler

Bu hafta artık bebeğin baş popo mesafesi değil tüm boyu göz önünde bulundurulacak olursa, boyu 14 cm kilosu ortalama 100 gram kadardır. Yani bebeğiniz kabaca bir avokado boyutuna ulaştı. Bu haftalarda ilk kez bebeğinizin hafif hafif tekmelediğini hissedebilirsiniz. Ancak bu ilk gebeliklerde çok belli olmamaktadır. İlk gebeliklerde 20-21. haftalarda bebeğin tekmeleri hissedilmektedir. Eğer ikinci veya üçüncü gebelikleriniz ise o zaman bu haftada bebeğinizin tekmelerini hissedebilirsiniz.  

Bu haftalarda bağırsak hareketleri ve emilimi oluşur. Yani bağırsaklarda atık üretilip bağırsak boyunca hareketi başlar. Ancak bebeğin dışkısını yapması söz konusu değildir. Burada ufak bir bilgi vermek gerekirse bebekler anne karnında dışkılarını yapmazlar, doğduktan sonra ilk dışkılarını yaparlar ancak doğum gecikmiş ise bazı durumlarda bebekler dışkılarını yapabilmektedir. Böyle bir durumda o dışkının bebeğin ciğerlerine ulaşması sağlık problemi yaratabilmektedir.  

Bu haftada kolları ve bacakları uzamaya devam etmektedir. Ayrıca gebeliğin 16. haftası bebeğin çok sık uyku uyanıklık dönemi devam etmektedir.

Bu haftada refleksleri gelişmeye başlar. Bu da gelişen sinir sisteminin bir sonucudur. Bu refleksler doğduğunda da devam edecektir. Örneğin yeni doğmuş bir bebeğin avuç içine dokunulduğunda elini kapatacaktır. Bu bebeğin gelişimi için önemli bir bulgudur. Ayrıca bu reflekslerin doğduktan sonra 6. ay da kaybolması gerekmektedir. Bu refleksler bebeğin sinir sistemi hakkında önemli bilgiler içermektedir.

Anne Adayındaki Gelişmeler

Bu haftada anne adayının rahmi göbek deliğine iyice yaklaşmış durumdadır. Artık karnınızı daha belirgin hissedebilirsiniz.  

Yine ufak bir bilgi vermek gerekirse; anne karnında bebeğin plasentası rahmin herhangi bir bölgesine yerleşebilir. Bunun nereye yerleştiğinin bir önemi yoktur. Ancak şöyle bir durumda önem kazanmaktadır. Eğer plasenta rahmin ağzını kapatıyor ise o zaman doktor tarafından bir müdahale söz konusu olabilir bu durumunda çeşitli halleri vardır. Örneğin plasenta rahim ağzını tam kapatabilir az kapatabilir ve biraz kapatabilir. Doktor hangi durumda olduğunu tespit edip ona göre bir tedavi yöntemi izleyecektir. Rahmin ağzını tam kapatması durumunda anne adayının normal doğumu söz konusu pek olmaz. Bu durumda sezaryen durum tercih edilmektedir.