Ana sayfa » Anne / Çocuk » Anne Oluyorum » Gebeliğin 15.Haftası
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Gebeliğin 15.Haftası

ojemoje-gebeligin-15.-haftasi

Merhaba değerli anne adayları artık gebeliğin 15. Haftası. Bu haftayla birlikte 40 haftayı neredeyse yarılamak üzeresiniz. Gebeliğin 15. haftası detayları…

Gebeliğin 15. Haftası bebekte neler olur? 

Bebeğiniz bu hafta ortalama 13 cm boyuta ve 90 gram ağırlığa ulaştı yani başka bir tabirle bir portakal boyutuna ulaştı.  Önceki yazılarımızdan bildiğiniz üzere bebeğinizin boyundan bahsederken baş popo mesafesi tabirlerini kullanıyorduk artık bu haftadan sonra, bebeğin baş popo mesafesi değil de baştan topuğa kadar tüm boyunun ortalamasını alacağız. Her ne kadar boy gelişmede kullanılan bir ölçüt olmasa da burada tüm anlatılanlar, sizlerin kabaca gözünüzde canlanması amacıyla bahsedilmektedir. Genel olarak bebeklerin boyları gebelikte farklılık göstermektedir ve bu durum çok normaldir. 

Bebeğiniz çok fazla hormon üretmeye başlar  

Troid bezi, hipofiz bezi, böbrek üstü bezleri gibi hormonları artık bebek kendi üretmeye başlamıştır. Troid hormonuyla ilgili burada çok önemli bir bilgi vardır; gebeliğin başından itibaren anne adaylarında troid bezi az veya çok çalışıyor ise ve ilaç kullanımı söz konusu ise anne adayları mutlaka doktor kontrolünde kan değerlerini ölçtürmelidir. Burada önemli olan kan düzeylerinin aynı olması düşük ya da yüksek olmamasıdır. Çünkü özellikle bu haftaya kadar yani ilk 14 hafta, bebek kendi troid hormonunu üretememektedir ve bunu anneden almaktadır. Dolayısıyla anne adayının troid hormonları düşükse ve ilaç almıyorsa ya da troid ilacını alıyor da gebe olduğunu öğrenip korkuyla bilmeden ilaçları bıraktıysa o zaman troid hormonu düşük olacaktır ve bu da bebeğin yeteri kadar troid hormonunu alamamasına ve bebeğin çok ciddi bir şekilde etkilenmesine sebep olabilmektedir. Çünkü özellikle 14 hafta bebeğin beyin gelişiminden, tüm sistemleri troid hormonuyla ilgilidir. Bu sebeple bu süreçte en azından bebek kendi troid hormonunu yapana kadar kan düzeylerinin normal olması çok önemlidir. 

Saç derisi dışında tüm bedeni ışığa duyarlı hale gelerek ışığa tepki gösterir 

Daha önce başlayan ışık refleksi devam ediyor. Görme duyusuyla ilgili odaklama renk ayrımı vs. gibi işlevler doğduktan sonra oluşacaktır. 

Dişleri gelişir 

Bebeğinizin diş tomurcukları oluşmaya başlamıştı ve artık diş gelişimi devam ediyor.  

Ayakları 9. haftaki halinden 10 kat daha büyük 

Bu haftadan itibaren bebeğiniz artık çok hızlı kilo almaya başlar. Anne adayları bu haftalarda, “Neredeyse gebeliğin yarısındayız fakat bebek henüz 90 gram bu ne zaman 3,5 kg olacak?” diye düşünebilir. Bebeğiniz bu haftadan sonra daha sık kilo alacak ve bu her hafta artarak devam edecektir. Örneğin; son haftalara gelindiğinde bebeğiniz ortalama haftada 250 gram alacaktır ve bu durum çok daha fazla kilo alarak devam edecektir. O yüzden bu konuda anne adaylarının endişelenmesine gerek yoktur. Önemli olan doktorunuzun “bebeğinizin gelişimi normal” demesidir.  

Bu gelişimlere ek olarak bu hafta; bebeklerinizde parmaklar daha belirgin hatta tırnaklar ayırt edilebilmektedir. Cildi hala ince ve şeffaftır. Bebeğinizin damağında, dilinde, ağzının her yerinde tat alma cisimcikleri oluşuyor, artık bebeğinizin de damak tadı var. Ultrasondan bakıldığında bebek hala etrafı keşfetme çabasındadır. Anne adayları “yeri dar mı sığmıyor mu?” diye düşünmemelidir. Bebek büyüdükçe etrafındaki sıvı ve onu taşıyan rahim de büyümektedir. Yani orantısal olarak bebeğin yeterince hareket edeceği yer kalmaktadır.