Ana sayfa » Anne / Çocuk » Anne Oluyorum » Gebeliğin 14. Haftası
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Gebeliğin 14. Haftası

ojemoje-gebeligin-14.-haftasi

Değerli ojemoje okurları bu makalemizde gebeliğin ikinci 3 aylık dönemi olan gebeliğin 14. haftası detaylarına değineceğiz…

Bebekteki Gelişmeler
Ağırlığı bir önceki haftaya göre iki katı:

Gebeliğin bu haftasında bebeğiniz 8 cm ve ağırlık olarak 60 grama ulaşmıştır. Bu ölçüm yine baş popo mesafesidir. Yani yaklaşık bir limon kadardır. Bebeğinizin ağırlığı bu hafta, geçen haftaya göre %50-60 arası arttı. Bunun sebebi bebeğin artık ikinci 3 aylık dönemde çok hızlı büyümeye başlamasıdır.  

Tat duyusu gelişmeye başladı:

Bebeğinizin ağzının her yerinde tatları ayırt edebilecek tat tomurcukları oluşmaya başladı. Normalde anne karnında ilk dokunma duyusu gelişmektedir. Bu haftadan itibaren tat alma duyusu da gelişmiş olacaktır. Bu şekilde damak tadı da oluşacaktır. 

Kolları vücuduna orantılı oldu

Bebeğiniz bu haftada çok fazla hareket etmeye başlar. Saatte neredeyse 50 defa elini ağzına götürüp getirir. Bu hafta bebeğinizin kolları vücuduna oranla yeterli uzunluğa ulaşacaktır. Gebelikte bebeğin başı vücuduna göre daha büyüktür ve doğduğunda da durum bu şekildedir. Ancak yine de gebeliğin bu haftasından itibaren bebeğinizin kolları bedenine uygun boya erişecektir.  

Burun ve dudakları tamamen oluştu:

Bebeğinizin burun ve dudakları ultrasonda artık çok net görünecek şekilde tamamen oluştu. Bu haftada bebeğinizin cildi hala çok incedir. Alttaki damarları görebilirsiniz. 

Uyku uyanıklık süresi çok kısa:

Bu haftalarda bebeğiniz çok sık uyku durumunda olur ve aynı zamanda uyku durumunda olmazlar. Bunun sebebi yetişkin insanlar gibi sinir sistemine sahip olmamalarıdır. Bu sebeple çok sık aralıklarla uyku uyanıklık durumunda olurlar. 

Bebeğinizin Cinsiyeti Belli Oluyor!

Evet! Doktorunuz bu hafta ultrasonla bebeğinize bakarken eğer bebeğiniz uygun pozisyonda olursa ve doktorunuz görebilirse cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Ancak cinsiyetini öğrenebilmeniz için gebeliğin 14. haftası tamamlaması gerekmektedir. Bunun sebebi dış genital bölgeye bakarak cinsiyeti görmekten kaynaklanmaktadır ve bu dış genital bölgenin tamamlanması 14. haftanın bitmesine denk gelmektedir. Bu sebeple net bir cevap almak istiyorsanız gebeliğinizin 15 veya 16. haftasını bekleyebilirsiniz.

Anne Adayındaki Gelişmeler

Bu hafta karnınız çıkabilir veya çıkmayabilir. Kesinlikle bir başka gebeyle kendinizi karşılaştırmayın veya endişelenmeyin çünkü bu durum tamamen yapısaldır. Bebeğinizin ve rahmin büyüklüğü aynıdır. Ancak dışarıdan görüntüsü kişiye göre değişiklik göstermektedir.