Ana sayfa » Anne / Çocuk » Anne Oluyorum » Gebeliğin 13. Haftası
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Gebeliğin 13. Haftası

ojemoje-gebeligin-13.-haftasi

Değerli ojemoje okurları gebeliğin 13. haftasına gelmiş bulunmaktasınız. Gebeliğin 13. haftası, gebeliğin ilk 3 aylık döneminin bittiği haftadır. İlk 3 aylık dönemde bebeğin organ gelişiminin olduğu dönem, ikinci 3 aylık dönemde bebeğin büyümesinin devam ettiği dönem ve son 3 aylık dönem ise artık doğuma hazırlığın başladığı dönemdir. Bu haftadan itibaren artık ikinci 3 aylık dönem başlayacak.

İlk 3 aylık dönem bittiği için anne adayında bu döneme ait şikayetlerde yavaş yavaş sona erecektir. Örneğin; mide bulantıları ve sık idrara çıkma gibi durumlar yavaş yavaş azalacaktır. Bu döneme yani ikinci 3 aylık döneme rahat atlatıldığı için uzmanlar balayı dönemi de demektedir.  

Bebekteki Gelişmeler

Bebeğiniz bu hafta ortalama 6 cm boyundadır. Bu ölçüm yine baş popo mesafesidir. Kilosu ortalama 40 grama ulaştı yani ortalama bir kivi kadardır. 

Bebeğiniz bu hafta da artık karmaşık yüz hareketlerini yani minik yapabilir. Bu da kas sinir koordinasyonunu sağlayabildiği için gerçekleşir.  

Bu haftadan itibaren bağırsakları fonksiyon görmeye başladı. Yani yuttuğu amniyon sıvısını bağırsaklarında işlemeye başladı. Ancak bunu pek kullanmaz. Bunun yerine göbek kordonunu kullanarak besinleri vücuduna alır. 

Gebeliğin 13. haftası artık burun ve dudakları tamamen şekillenmiştir. Yüz yapısı artık daha belirgindir.

Uyku ve uyanıklık hali olduğu için esneme hareketleri gerçekleştirir. Bebeğiniz bu hafta da anne memesini ayırt edebilmek için baş parmak emme refleksini yapmaya başlamaktadır.  

Bu haftada bebeğinizin el tırnakları belirgin şekilde iyice oluşmuştur. Bundan sonra uzamaya başlayacaktır. Hatta bebek doğduğunda tırnaklarının uzunluğuna bakılarak geç doğup doğmadığı anlaşılabilmektedir. 

Annedeki Gelişmeler

12. Haftadan itibaren başlayıp bu haftada devam eden rahim büyümesi gebeliğin 20. haftasına kadar her hafta 1’er cm göbek deliğine doğru büyümeye devam eder. Kadın doğum uzmanları ultrasonla ölçüm yapamadıkları durumlarda bebek hakkında fikir sahibi olabilmek için anne adaylarının, rahmin oradaki kemikten göbek deliğinin arasını ölçerler. Bu ölçüm kaç cm ise anne adayının gebeliğin kaçınca haftasında olduğu ortaya çıkar. Örneğin; ölçümden çıkan sonuç 17 cm ise o zaman gebeliğin 17. haftasında olduğu anlaşılır.