Ana sayfa » Anne / Çocuk » Anne Oluyorum » Gebeliğin 12. Haftası
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Gebeliğin 12. Haftası

ojemoje-gebeligin-12.-haftasi

Sevgili ojemoje okurları gebeliğin 12. haftası ile hafta hafta gebelik yazı serimize devam ediyoruz. Bu hafta artık fetal dönem olarak adlandırılmaktadır. Lafı çok fazla uzatmadan gebeliğin 12. haftası için detaylara geçelim… 

Bebeğiniz Artık Cenin; 

Bu hafta da artık bebeğiniz embriyo olmaktan çıkıp artık cenin veya fetüs olarak yoluna devam edecek. 12. Haftadan itibaren bebeğinizin organ gelişimi büyük oranda tamamlandı ve tamamlanan bu organlar artık faaliyet görmeye başlayacak. Bu haftadan itibaren bebeğiniz artık büyümeye devam edecektir. Bebeğinizin boyu bu hafta da 5 cm ve ağırlığı da ortalama 23 gr kadardır. Yani bebeğiniz ortalama küçük bir turp kadar diyebiliriz. Bu ölçümler her zaman dediğimiz gibi baş pop mesafesi arasıdır. 

Bebeğinizdeki diğer gelişmeler; 

Gebeliğin 12. haftası bebeğinizin yüzü iyice belli olmaya başladı. 

Bebeğinizin kemik oluşumu başladı. Normalde daha önceden çatı kemikler oluşmaya başlamıştı. Ancak bu haftadan itibaren kemiklerde kalsiyum depolanarak birikmeye başladı ve bu kemikleri oluşturacak. El ve ayak tırnakları gelişmeye başlayacak. Ayrıca bu haftada bebeğinizin kendine ait parmak izi de oluşmaya başlayacak.  Bunların yanında göz kapağına dokunduğunda gözlerini hızlıca aşağı doğru döndürmeye başladı. Yani refleksleri gelişmeye devam ediyor. 

Bu haftada en önemli gelişme bebeğinizin beyninin sağ ve sol kısımları arasında bağlantı oluşmasıdır. Çünkü bu insan vücudunda sinir sistemi için çok önemli bir fonksiyondur. Bebeğinizin bu haftadan önce sinir hücreleri oluşmaya başlamıştı ancak arasındaki iletişim henüz yoktu. Bu haftadan itibaren artık beynin sağ ve sol kısımları arasında bağlantı oluşacak.  

Bebeğinizi ultrason ekranından gördüğünüzde başının vücuduna oranla büyük göründüğünü fark edebilirsiniz. Bu çok normaldir çünkü anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi vücuduna oranla daha hızlı gelişmektedir. 

Anne adayındaki gelişmeler; 

Bu hafta da bebeğiniz artık iyice büyüdü ve leğen kemiğinizin önündeki kemiği artık geçti ve yavaş yavaş göbek deliğinize doğru büyümeye devam ediyor. Bu gelişme önemli çünkü ilk 3 aylık dönemde yani bu haftaya kadar olan dönemde bebeğiniz büyürken mesaneye baskı yapmaktaydı ancak bu haftadan itibaren son 3 aya kadar bu baskı azalacaktır.  

Bu haftadan itibaren artık elinizi karnınıza koyduğunuzda bebeğinizi hissedebilir ve onu sevebilirsiniz.