Ana sayfa » Anne / Çocuk » Anne Oluyorum » Gebeliğin 11. Haftası
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Gebeliğin 11. Haftası

ojemoje-gebeligin-11.-haftasi

 Merhaba sevgili ojemoje okurları bu yazımızda gebeliğin 11. Haftası detaylarına değineceğiz. Bundan sonra artık bebek büyümü evresine geçecektir.  

Bebeğinizin organ oluşumu tamamlandı; 

Gebeliğin 11. haftası bebeğinizin organ oluşumu tamamlandı ve aynı zamanda fonksiyon görmeye başladı. Örneğin; bebeğinizin akciğerleri veya böbrekleri fonksiyon görür fakat bunu anne karnında kullanamaz. Bu hafta da bebeğiniz soluk alıp verme hareketleri yapar ancak doğuma kadar oksijen yerine su alıp su vererek diyaframını çalıştırır. Annenin plasentası yoluyla gerek oksijen gerek besinleri hazır olarak alır. Bu haftada bebeğiniz 4 cm boyundadır. Burada verilen ölçüler tüm boy olarak düşünülmemelidir. Bu ölçüm, baş popo mesafesi yani baş kısmından kuyruk sokumuna kadar olan mesafedir.  

Bebeğiniz bir misket limon boyutunda; 

Bebeğin ağırlığı ise ortalama olarak 17 gr kadardır. Kabaca tarif etmek gerekirse bir misket limonu boyutunda demek mümkündür. Bunun yanında bebeğin beyninde çok ciddi gelişmeler olmaktadır. Bildiğiniz üzere beyin sinir hücrelerinden oluşmaktadır ve bu sinir hücreleri çok hızlı bir şekilde artarak çoğalmaya devam etmektedir ve bu çoğalmanın yanı sıra bu sinir hücrelerinin birbiriyle iletişim kurması yani haberleşmesi gelişmektedir.   

Bebeğinizin hangi elini kullanacağı belli oldu;

Bu haftanın en önemli gelişmelerinden bir tanesi de bebeğin hangi elini kullanacağını belirlemesidir. Evet şaşırtıcı olsa da henüz anne karnındayken bebeğin hangi elini kullanacağı belli olmaya başlar. Bebek sağ elini mi yoksa sol elini mi kullanacağı bu haftalarda belli olur. Tüm bunların yanında bu hafta yeni bir gelişme daha olur. Bebek anne karnında yuvarlanma hareketi yapmaya başlar. Aslında bir bebek doğduktan sonra 10-12 hafta da yani 3 aylıkken yuvarlanmaya başlar ve bu bebeğinizin sinir sisteminin normal geliştiğini gösterir.  

Bebeğinizin saçları oluşmaya başladı; 

11. Haftada meydana gelen diğer değişim ise saçlardır. Bu haftadan itibaren bebeğinizin kıl folikülleri oluşmaya başlamıştır ve ince ince saçlar oluşmaya başlar. Genel hatlarıyla bakacak olursak bu haftada bebeğin avuç içleri ve yüzü ışığa tepki göstermeye başlamıştır. Ağzını açıp kapayabilir ve dilini hareket ettirebilir. Bebeğiniz artık embriyo değil fetüs olarak adlandırılır ve başını hareket ettirebilir. Baş parmağını emebilir ve bir şeyleri kavramaya çalışır. Bu haftada bebeğiniz esnemeye başlar. Ses telleri gelişmeye başlar. Yine bu haftada böbreklerde idrar üretimi başlar.  Artık bebek kendi idrarını üretiyor ve idrarını yapıyor. Ancak bu sizi endişelendirmesin çünkü bebeğin idrarı gayet sterildir. 

Bunlara ek olarak gebelikte down sendromu tarama testi 11-14 hafta arasında yapılmaktadır ve doktorunuz sizi  bu konuda uyaracaktır.