Ana sayfa » Anne / Çocuk » Anne Oluyorum » Gebeliğin 10. Haftası
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Gebeliğin 10. Haftası

ojemoje-10.-haftasi

Sevgili ojemoje okurları, gebelik haftaları serimize gebeliğin 10. haftası yazımızla devam ediyoruz… Bu hafta da artık bebeğiniz iyice büyüdü. Hem uzunluk olarak hem de ağırlık olarak bir erişkin olma yolunda iyice mesafe kat etti. Bu haftada bebeğiniz 3 cm boyuna gelmiştir. Bebeklerin bu boyları hesaplanırken baş popo mesafesi baz alınmaktadır. Yani oturur halde düşünürseniz başında kuyruk sokumuna kadar olan mesafe sadece bir çeri domates kadar. Ağırlığı ise 3-4 gr kadardır. 10. Haftada göz kapakları oluşarak gözü tamamen kapatır. Bundan sonra göz kapakları hep kapalı kalacaktır. Bu süre 26. Haftaya kadardır. 26. Haftadan sonra bebek artık göz kapaklarını açıp kapatmaya başlayacaktır. Şanslı iseniz bu duruma ultrasonda denk gelebilirsiniz.  

Deri kalınlaşmaya başlar; 

Gebeliğin 10. haftası artık bebeğin derisi kalınlaşmaya başlar. İnce şeffaf bir tül halinden içi görünmeyen daha kalın bir deri halini almaya başlar. Erkek bebeklerde erkeklik hormonu olan testosteron üretimi başlar. Bu çok önemli bir durumdur çünkü erkek bebeklerde iç genital ve dış genital organların oluşumunu sağlayacaktır. Bebeğiniz bu haftada karnınızda hem dönebilmekte hem de yuvarlanabilmektedir. Bilindiği gibi bebekler doğduktan sonra yuvarlanma hareketini biraz geç yaparlar. Ancak bunu yapmayı aslında bilirler ve anne karnında 10. haftada bunu yapmaya başlarlar. Doğduklarında yuvarlanamıyor olmaları anne karnındaki gibi su ve yer çekimsiz ortamda artık olmamalarıdır.  

Eklemler iyice oluşur; 

Gebeliğin 10. haftası artık eklemler iyice oluşmaya başlar. Bu hafta çok önemlidir ve bu haftayla beraber artık bebeğin embriyonik dönem denilen dönemi tamamlanır. Yani bebeğin organ gelişimi artık tamamlanır ve her organ yerine yerleşir bundan sonra artık fonksiyonunu görmeye ve büyümeye başlayacaklardır. Bunun dışında tüylenmeler başlayacaktır ancak bu tüylenmeler ultrasonda görünmezler. Bu haftada 1 hücreyle başlanan yolculuk artık neredeyse 1 milyar hücre olarak devam eder. İlk hıçkırıkları başlar ve bebeğiniz anne karnında bunu çok yaşar. Bu reflekslerinin ve sinir sisteminin çok iyi geliştiğinin bir göstergesidir. Hatta ileriki haftalarda siz bebeği hissettiğinizde bu hıçkırığı fark edeceksiniz ve doktorunuza soracaksınız. Bu haftada ellerdeki ve ayaklardaki parmaklar birbirinden ayrılarak belirginleşir.

Gebeliğin 11. Haftası yazımızı buradan okuyabilirsiniz.