Ana sayfa » Anne / Çocuk » Anne Oluyorum » Gebeliğin 1. Haftası
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Gebeliğin 1. Haftası

Gebeliğin 1. haftası aslında gebelik henüz başlamamıştır. Bütün uluslararası ve ülkemizde kullanılan hesaplamalarda, görülmüş olan son adet tarihinin ilk günü gebeliğin başlangıç tarihi olarak kabul edilir. Ancak bu sırada bir gebelik oluşmamıştır. Sadece döllenmek üzere büyümeye başlayan yumurta oluşmaya başlamıştır. Çünkü yumurtlama, döllenme ve döllenmiş yumurtanın ana rahmine yerleşmesi değişik günlerde olmuş olabilir ve bu doktorların bilemeyeceği bir şeydir. Bu sebeple hesaplanabilecek olan en kesin tarih, görülmüş son adetin ilk günüdür ve tüm hesaplamalar da buna göre yapılır. 

Beklenen doğumun tarihini hesaplama  

Bütün hesaplamalarda, biyolojik olarak bebek iki hafta daha küçük olmasına rağmen doktorlar iki hafta daha büyük olduğunu söylerler. Örneğin daha 1. ay reglinin gecikmesinin ardından gebelik testi yapılırsa, gebelik testi pozitif çıkacaktır. Bu durumda aslında bebek 2 haftalıktır ancak doktorlar bunu 4 hafta olarak kabul ederler. Böylece beklenen doğum tarihi de bu son adetin ilk gününe göre hesaplanır. Örneğin; nisan ayının 1’inde regl başlamış ise 1’e 7 ekleyip 3 ay geri gidilir. Yani nisan ayının 1’ine 7 eklenirse nisan ayının 8’i olacaktır ve 3 ay geri gidildiğinde doğum ocağın 7’si veya 8’i gibi olacaktır. Bu şekilde beklenen doğum tarihi hesaplanmış olacaktır.  

Döllenme ne zaman olur? 

Döllenmenin ne zaman olduğu merak konusu olabilir. Ancak bunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte, kadının adet döngüsünün ortalama 28 günde bir olduğu kabul edilirse, 28 günün ortasındaki gün, yani 14. gün teorik olarak yumurtlama tarihi olarak kabul edilir. Bu günler çevresinde yaşanmış bir cinsel ilişkide, o ayın yumurtası döllenmiş olur ve gebelik biyolojik olarak başlar. Ancak spermin, tüpten ilerleyerek, ana rahmine doğru seyahat etmesi ve rahimin içine yerleşmesi 5, 6 , 7 hatta 8 gün sonra bile olabilir. Ayrıca bunlara ek olarak yumurtlama günü de değişebilir. Bunlara bakılarak gebe kalınan günde, bir hafta veya 10 gün gibi farklılıklar olabilir. Her kadının kendi ayları arasında veya iki ayrı kadının yumurtlama günü farklı olabilir. Onun için de tam olarak ne gün yumurtladığını ne gün döllendiğini ve ana rahmine ne gün yerleştiğini hesaplamak mümkün olmamaktadır.  

 Gebeliğin 2. ve 3. Haftası yazımızı buradan okuyabilirsiniz.