Ana sayfa » Güzellik » Özel Tarifler » Evdeki Malzemeler İle Saç Bakım Yağı
Özel Tarifler Saç Bakımı

Evdeki Malzemeler İle Saç Bakım Yağı

evdeki malzemeler ile saç bakımı

Merhaba ojemoje okurları… Özel tarifler yazı serimizin yeni konusu olan “Evdeki Malzemeler İle Saç Bakım Yağı” çok severek uygulayacağınız tarifler arasında yerini almaya hazırlanıyor. Vereceğimiz Evdeki Malzemeler İle Saç Bakım Yağı tarifi saçlarınızın daha yumuşak, daha parlak ve daha hızlı uzaması için yardımcı olacak. İşte sizinle paylaşmak için sabırsızlandığımız o özel tarif; 

Malzemeler: 

* 1 Bardak Süt 

* 1 Yumurta 

* ½ Limon 

* 2 Yemek kaşığı zeytinyağı 

En başta sizin de bildiğiniz gibi zeytinyağı doğal bir saç kremidir, saçı besler ve saçı iyi derecede nemlendirir. Ancak saç tipiniz yağlı ise tarifte kullanılacak olan zeytinyağını kullanmayabilirsiniz.  

Yapılışı  

Bir kâseye 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağını (bu miktar uzun saçlar için de geçerli) koyduktan sonra bir bardak sütü ekleyelim. 200 ml kutu süt de kullanılabilir. Tarifte ki yumurtanın, eğer saçınız kuru tipte ise saçı nemlendirmesi amacıyla sadece sarısı kullanılmalıdır. Aynı şekilde saç tipinize göre saçlarınız yağlıysa yumurtanın sadece beyaz kısmını, normal saç tipine sahipseniz yumurtanın hem sarısını hem de beyazını kullanabilirsiniz. Daha sonra son malzeme olan limonu da ilave edin. Bazı tarifler de limon, saç rengini açması amacıyla kullanılabilmektedir. Ancak bu tarifte limon, saç derisindeki gözenekleri sıkılaştırdığı ve saçlara parlak bir görünüm verdiği için kullanılacaktır.  

Uygulama  

Hazırlanan karışımı bir saç boyası fırçası yardımı ile veya eller ile saç diplerine masaj yapacak şekilde, saç kremi uygular gibi uygulayın. Karışımın saç diplerine kadar ulaştığından iyice emin olunmalıdır ve kâsedeki karışım bu şekilde tüketilmelidir. Aksi halde karışımın etkisi azalacaktır. Karışımı saçlarınıza uyguladıktan sonra saçlarınızı sıkıca toplayıp karışımın damlamamasını sağlayın. Yaklaşık 10-15 dakika bekledikten sonra saçınızı durulayabilirsiniz, ancak durulama suyunun ılık olmasına dikkat edilmelidir. Su sıcak olur ise sıcağı gören yumurta saçınızda pişebilir. Bu sebeple soğuğa yakın bir ısıda durulamaya dikkat etmelisiniz. Bu karışımı hafta da birkaç kez uygulayabilirsiniz. 

Ayrıca verilen tarifteki malzemelere alerjiniz var ise bu tarifi uygulamamanız ve başka bir tarif denemeniz yararınıza olacaktır.