Ana sayfa » Güzellik » Özel Tarifler » Ev Yapımı Doğal Saç Boyası Tarifi
Güzellik Özel Tarifler

Ev Yapımı Doğal Saç Boyası Tarifi

Doğal saç boyası

Saç boyanızı kendiniz yapmak istemez misiniz? Hem de içinde hiçbir zararlı kimyasal madde olmayan, tamamen doğal ve evde bulunan malzemeler ile… Kulağa hoş geliyor değil mi? Yapımı oldukça basit olan ve saça çok faydası olan bu yöntemi mutlaka denemelisiniz. Ayrıca tarifimizin içerisinde zeytinyağı bulunduğu için saçı besler parlaklık verir ve kırıklarını onarıp cansız görünümü engeller. Öyleyse öncelikle işe tarifimizin malzemelerini vermek ile başlayalım ve yapılışı ile devam edelim.

-Bir çay bardağı yeni demlenmiş çay (sadece demlikteki dem)

– Bir adet sallama poşet adaçayı

-Bir tatlı kaşığı zeytinyağı

-Bir çay kaşığı üzüm sirkesi

-Yeterli miktarda türk kahvesi (2-3 tepeleme yemek kaşığı kadar)

Yapılışı;

Yeni demlenmiş çayımızın içine poşet adaçayını atıp onun da demlenmesini bekleyelim. Elde ettiğimiz dem ve adaçayının yarısı kadarını kâsede bulunan türk kahvesinin içerisine ekleyip karıştıralım. Ardından ayrı bir fincanda zeytinyağımızı ve üzüm sirkemizi karıştıralım. Bu karışımı diğer kahve karışımına ilave edelim. Muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırmayı sürdürelim. Saçınızın yoğunluğuna ve uzunluğuna göre malzemeleri artırıp azaltabilirsiniz. Ayrıca renk tonunun kahve tonlarında olmasını istiyorsanız karışımın içerisine fazladan kahve koyabilir, kızıl olmasını istiyorsanız da aynı şekilde kına ekleyebilirsiniz. Karışımı tamamlayıp istenilen kıvamı elde ettikten sonra karışımı 15 dakika bekletip uygulamaya geçebilirsiniz.

Saçımıza uyguladığımız boyamızı saçımızda yaklaşık 1 saat kadar bekletmemiz gerekiyor bunun içinde saçımızı kapatmamız gerekiyor. Bunu bir bone veya poşet yardımı ile yapabilirsiniz ya da bone ve ya poşet yok ise kullanmadığınız bir yazma da işinizi görebilir. Boyamızı uygulayıp bir saat bekletilmesinin ardından saçınızdaki beyazların kapandığını, her yerinin aynı olduğunu, hoş görünen kahve tonlarında olduğunu göreceksiniz.

Bu arada belirtmekte fayda var verilen tarif orta karar bir kahve tonu için geçerlidir. Daha koyu kahve tonlarında olmasını isteyenler demlenme aşamasında içine en az 10 adet kadar karanfil atabilirler. Zira karanfil hazırladığımız saç boyası karışımının daha koyu bir renk almasına yardım edecektir. Ayrıca hazırladığınız boya karışımının güzel kokmasını da sağlayacaktır. Deneyeceklere şimdiden kolay gelsin diyor ve denedikten sonra yorumlarınızı bizimle paylaşmanızı diliyoruz.