Ana sayfa » Cinsel Yaşam » Erkeklerin Kâbusu: Erken Boşalma
Cinsel Yaşam

Erkeklerin Kâbusu: Erken Boşalma

ojemoje-erken-bosalma

Erken boşalma, erkeklerde çok sık görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu sorun erkelerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olarak birinci sırada yer alır. Bu sorun erkeklerin dile getirmediği bir sorun olsa da erkeklerde yaklaşık %35-40 civarında bu sorun görülmektedir. Erken boşalma diye nitelendirdiğimiz durum, penis vajinada değilken boşalma; ileri derecede, cinsel ilişki sırasında penis vajinanın içindeyken 1 dakikadan az bir süre içinde boşalma; orta dereceli, yine penis vajina içerisindeyken 1-5 dakika arası süren boşalma; erken boşalma durumudur. Bu durum genellikle ilişki sırasında partnerin orgazm olamadan ilişkinin bitmesi anlamına da gelmektedir. Böyle bir durumda erkekler partnerlerini orgazma ulaştıramadıkları için strese girebilmekte ve özgüven sorunları yaşayabilmektedirler. Ancak böyle düşünülmemelidir. Aksine bunun altında yatan sebepler araştırılarak tedavi yoluna gidilmelidir. Ayrıca unutulmamalıdır ki orgazm süresi kadınlarda ve erkeklerde kişiden kişiye değişmektedir. 

Sekonder Boşalma Problemi 

Erken boşalma çeşitlerinden biri olan, daha sonra ve aniden başlayan erken boşalmadır. Bu boşalma tipi sekonder boşalma olarak adlandırılır. Bu tip boşalma problemlerinde mutlaka bir üroloji doktoruna muayene olunmalıdır. Üroloji doktoru muayenede prostat ve üretra kanalının yanında bulunan bezleri kontrol edecek ve sorunun kaynağını bulacaktır. 

Primer Boşalma Problemi 

Erken boşalma çeşitlerinden bir diğeri ise ergenlik döneminden itibaren olan erken boşalmalardır. Bu tip boşalma sorununa primer veya ömür boyu devam eden erken boşalma denilmektedir. Primer boşalma sorunları çoğunlukla psikolojik nedenlere bağlı olmaktadır. 

Tedavi Yöntemleri 

Bu rahatsızlık için farklı tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden en sık olarak tercih edileni ilaçla olan tedavidir. Bu yöntemde cinsel ilişkiden 2 saat önce ilaç alınarak boşalma süresi uzatılır. Ayrıca içilen ilaçlara ek olarak erken boşalma için topikal ajan denilen bir yöntem de vardır. Bu yöntem de penis hassasiyetini azaltan ve haz eşiğini yükselten krem ve jellerin, ereksiyon halindeki penise sürülüp prezervatif kullanılarak boşalma süresini uzatan bir yöntemdir. Bunun yanında psikolojik nedenlere dayalı erken boşalmanın tedavisi ise yine bir psikoterapi ile tedavi edilebilmektedir. 

Sebepleri ne olursa olsun bu sorun, kişinin cinsel hayatını olumsuz etkileyen tedavi edilmesi gereken bir problemdir.