Ana sayfa » Anne / Çocuk » Ergenlik » Erkek Çocuklarında Ergenlik Dönemi Psikolojisi
Anne / Çocuk Ergenlik

Erkek Çocuklarında Ergenlik Dönemi Psikolojisi

ojemoje-erkek-cocuklarında-ergenlik

Erkek çocuklarıyla kız çocukları doğumlarından itibaren farklı tutumlarla yetiştirilirler. Kız çocukları için iş birliği paylaşım daha önemliyken, erkek çocuklarında liderlik, rekabetçilik, çatışmalı oyunlar daha ön plandadır. Eğer bir ergen erkekse iktidar meselesi, statü, liderlik, beğenilmek onun içi çok daha önemlidir. Bireyselleşme arzusu ve çatışmaları, erkek çocuğu için daha baskındır. Hem cinsel meseleler konusunda hem zihinsel meseleler konusunda hem sosyal aktivite konusunda kızlarla erkeklerin biraz farklıdır. Bu durum erkeklerin ve kızların fizyolojik farklılıklarından da kaynaklanır. Örneğin; spordan tutunda, sanat, edebiyat, müzik, mesleki seçim, kariyer konusu gibi alan seçimlerinde bile birtakım farklılıklar olmaktadır.  

Aile ilişkileri;

Ergenlik döneminde kız çocuğunun da ve erkek çocuğunun da ilk yakınlaştığı ebeveyni annesidir. Ancak burada bir fark vardır. Ergenlik sürecinde erkek çocuğu için babanın duruşu çok önemlidir. Buna babanın erkek çocuğuna el vermesi denir. Ergenlik döneminde, babanın sağlam bir duruşu, babanın yerini koruması aynı şekilde babayla özdeşleşme, kız çocuğunun da anneyle ilişkisini gözden geçirerek anneyle özdeşleşmesi ve anneyle yakınlaşması, erkek çocuğunun babayla yakınlaşması ve herkesin yerini tekrar netleştirmesi çok önemlidir.  

Günümüz toplumunda ailelerde en sık yapılan hatalardan birisi anne babanın çocuğu ile arkadaş olmaya çalışması. Bu psikolojik olarak arzu edilen bir şey değildir. Çocukların arkadaşları ve akranları vardır. Çocuğun annesinden babasından beklediği arkadaşlık değil anne babalık yani ebeveynliktir. Ebeveynlik ise yol göstermek ve yerini korumak demektir. Ergenlikte çocuğun yapacağı şey bazen ebeveynine meydan okumak, boy ölçüştürmektir. Burada anne babaya düşen şey yerini koruyup kaybetmemektir. Önemli olan çocuğun çocukluğunu ve ebeveyninde yerini bilmesidir. Bunları birbirine karıştırmamak gereklidir. Ayrıca bunlara ek olarak özellikle erkek çocuklarına ergenliğe girmesiyle birlikte cinsel eğitim doğru bir şekilde verilmeli ve kız arkadaşlarına doğru ve kibar yaklaşması öğretilmelidir.  

Ergenlik döneminde erkek çocuklarıyla iletişim;

Ergenlik döneminde öncelikle çocuğun güveni kazanılmalıdır. Ergenliğe giren erkek çocuğuyla iletişim kuran kişinin baba olması tercih edilebilir. Ancak annede yardımcı olmalıdır. Anne her zaman çocuklarına sığınabilecek bir liman olmalıdır. Baba ergenlikle ilgili konuları çocukla mutlaka konuşmalı ve anlaşılmasını sağlamalıdır.  Erkek yapısı gereği uzun süren işlere gelemeyebilir. Ancak sabırlı olunmalıdır. Baba çocukla dost olmalı ve onun güvenini kazanmalıdır. Güven kazanılmasının temel öğesi babanın veya annenin davranışlarının çocuğa karşı tutarlı olmasıdır. Bu dostluğun ilk adımıdır. Çünkü dostlukta gerekli olan en önemli şey güvendir.