Ana sayfa » Anne / Çocuk » Ergenlik » Ergenlik Dönemi
Anne / Çocuk Ergenlik

Ergenlik Dönemi

ojemoje-ergenlik

Kişilerin 11-18 yaşları arasındaki dönem ergenlik olarak adlandırılır. Bu dönemde ruhsal ve fiziksel değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Ergenliğin ilk belirtisi vücutta bazı bölgelerde, koltuk altı, özel bölge gibi yerlerde görülen tüylenmedir. Bu tüylenme, tüylerin renklerinin koyulaşması ve kıvrılmaya başlaması olarak görülür.  

Tüylenme  

Kızlarda genital bölge gelişmeye başlar tüylenir ve bu süreç 1 yıl kadar sürer. Bu süre boyunca kız çocuklarının çok hızlı boyları uzar, bu da yaklşık 10 cm kadardır. Bu 1 yıllık süreç sonunda kız çocukları regl görmeye başlar. Erkek çocuklarında ise tüylenmeye ek olarak özel bölgesi gelişerek penisi büyümeye başlar. 

Ruhsal Değişim 

Bu fiziksel değişikliklere eşlik eden bir diğer faktör ise ruhsal değişimdir. Çünkü ergenlik kimlik edinme dönemidir. Bireyin kendi kimliğini oluşturma dönemidir. Benzerlerinin arasında fark yaratmasıdır. Bu süreç biraz zor atlatılabilir. 

Ailelerin Dikkat Etmesi Gereken Durumlar 

Öncelikle ergenlik okul dönemine denk gelen bir dönemde yaşandığı için ailelerin bu konuda dikkatli olması gerekir. Çünkü çocuk yeni bir kimlik bulma yolunda arkadaşlarını örnek alabilir. Bu bazen iyi örnek bazen ise kötü örnek olabilir. Arkadaşlarına benzemeye çalışan çocuk bazen ailesini reddedip beğenmeyebilir. Ancak bu normal bir durumdur ve endişelenmeye gerek yoktur. Bu durum ileride kendini reddedeceği anlamına gelmez. 

Aile, çocukları arkadaş seçimi yaptığında arkadaşlarını reddetmek yerine kabullenmeli ve saygı göstermelidir. Aksi taktirde çocuk aileden uzaklaşabilir. 

Arkadaş seçiminden sonra çocukta şekil değişiklikleri başlar ve dış görünüşü o döneme göre arkadaşlarına benzeyerek şekil alır. Aile bu durumu abartarak karşılamamalıdır. Örneğin kızlar saçlarını yapmaya başlayıp, küpe takabilirler. Aile bu değişikliklere aile saygı göstermeli ve yasak koymamalıdır. Bu dönemde aile çocuğunu dışlamamalıdır. Bunun yerine çocuklarına limon olmalıdırlar. Aksi taktirde çocuk aileden uzaklaşacaktır. 

Ergenlik Döneminde Çocuklara Hangi Özgürlükler Verilebilir? 

Ergenliğe giren çocuğa her kişiye olduğu gibi tüm özgürlükler verilebilir. Burada önemli olan tüm özgürlükleri kullanmasını bilebilmektir. Bunun temelinde de çocuğun ergenliğe kadar getirmiş olduğu gelişme aşamalarının çok iyi beslenmesi yatmaktadır. Örneğin; 1-3 yaş arasında anne sevgisini iyi almış, 4 yaşında ise cinsel kimliğini sağlıklı kazanmış bir çocuk düşünülürse ve bu çocuğa gerekli tüm özgürlük verilirse, nerede durması gerektiğini bilen ve özgürlüğünü kontrol edebilen bir çocuk yetişmiş olacaktır.  Bu örnek dışındaki çocuklar hastalık konusuna dahil olup bir uzmana danışılmasında fayda vardır. 
Ancak bunların yanında gelişme aşamasını sağlıklı yerine getirememiş çocuklarda vardır. Bu çocukları ise uzaktan kontrol etmek gerekir. Çok baskıcı ve bütün özgürlüğünü kısıtlayacak tutumun sergilenmesi, çocuğu kendi özgürlüğünü kendi yaratması durumuna itecektir. Bunun yerine orta yolu bulacak şekilde davranmak en akıllıca olanıdır. Örneğin; 10 hatalı davranış varsa siz bu 10 davranışa kısıt getirmek yerine sizin için olmazsa olmaz 3-4 davranışa sınır koyup takip etmelisiniz. Bu şekilde kontrol altına aldığınız davranışların sayısını artırarak devam edebilirsiniz