Ana sayfa » Sağlıklı Yaşam » Korona Virüse Karşı El Dezenfektanı Tarifi
Hastalıklar Özel Tarifler Sağlık Sağlıklı Yaşam

Korona Virüse Karşı El Dezenfektanı Tarifi

Değerli ojemoje okurları,

Son günlerde tüm dünyada ve ülkemizde etkisini sürdüren coronovirüs hakkında bilgilendirmelerde bulunmak ve kendinizi virüsten koruyabilmeniz için el dezenfektanı tarifi vermek istiyoruz… Yazımıza Covid-19’u tanımakla başlayalım.

Covid-19 Nedir?

Coronavirüs aslında eskilerden beri olan ve hayvanlarda bulunan bir virüstür. Önce hayvandan insana geçen bu virüs daha sonra insandan insana geçmeye başlamıştır. Aslında 2019 Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan virüs covid-19′ dur. Covid-19 coronavirüs ailesindendir. Coronovirüsleri sıralamak gerekirse; 2003 yılında Çin’de ortaya çıkan ciddi akut solunum sendromuna sebep olan SARS coronavirüsü, 2012 yılında Suudi Arabistan’da ortaya çıkan yine solunum sendromuna sebep olan MERS coronovirüs ve son olarak 2019 yılında yine Çin’ de ortaya çıkan ve hala dünyaya yayılan COVID-19 yeni tip coronavirüstür.

COVID-19 Coronavirüsün yayıldığı yer olarak Çin hayvan pazarları olduğu düşünülse de henüz Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konuda resmi bir açıklaması bulunmamaktadır.

Nasıl Yayılır?

Bu konuyla ilgili çalışmalar devam etse de bu virüs üst solunum yollarını etkilediği için yayılma yolu diğer üst solunum enfeksiyonlarıyla benzerlik göstermektedir. Bunlar; enfekte kişinin hapşırması veya öksürmesi gibi durumlarda havaya saçılan damlacıkların diğer kişiye temas ederek ağzından, burnundan veya gözünden vücuda alınmasıdır. Diğer yayılma olarak da enfekte bir kişinin damlacık yoluyla bir nesneyi kirletmesi ve o nesneye sağlıklı bir kişi dokunduktan sonra elini ağzına, burnuna ve gözüne değdirerek enfekte olması gösterilebilir.

Belirtileri nelerdir?

Araştırmalara göre en sık görülen belirtiler solunum güçlüğü, kuru öksürük ve ateştir. Bu belirtiler olduğunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna gitmeniz çok önemlidir.

Tedavisi Nedir?

Şu anda Covid-19’a özgü bir tedavi yoktur. Ancak aşı çalışmaları devam etmektedir. Şu an için en temel tedavi, semptomatik tedavi, yani virüsün sebep olduğu şikayetleri gidermeye yönelik bir tedavidir. Özellikle Covid-19 da bağışıklık sistemini güçlü tutmak (yeterli kaliteli uyku, dengeli beslenme ve fiziksel aktivite) çok önemlidir.

Covid-19 Gıdalardan Bulaşır mı?

Virüslü bir ürünü tüketmekle sadece virüs bağırsaklara inmektedir, hasta etmez. Ancak virüslü ürünü elleyip ellerinizi yıkamazsanız ve o elinizle ağzınıza burnunuza veya gözünüze dokunursanız o zaman virüs üst solunum yollarına yerleşebilir ve sizi hasta edebilir.

Korunmak için nasıl önlemler alınmalıdır?

Bu tip virüsler yapısı gereği su, sabun ve dezenfektan gibi maddelere karşı dayanıklı değillerdir. Bunun için en temel kural hijyene çok dikkat edilmeli ve el temizliğine çok önem verilmelidir. Eller sık sık yıkanmalıdır. Ancak ellerin doğal yapısına zarar verecek kadar çok olmamalıdır. 

Özellikle sosyal medyada ve haberlerde bu konuyla ilgili karmaşık birçok bilgi bulunmaktadır. Konuya açıklık getirmek gerekirse eller gün içerisinde her yere dokunduğu için çok kirlenir ve farkında olmadan virüslü bir bölgeye dokunmuş olabiliriz. Bu sebeple elleri yıkamakla birlikte en önemli tedbir gün içerisinde kesinlikle ağız, burun ve gözlerimize temas etmemektir. Bunu sağladıktan sonra hastalığa yakalanma olasılığımız çok düşecektir. Çünkü bu virüsün araştırmalara göre havada asılı kalma özelliği bulunmamaktadır. Hijyenin yanında mutlaka toplum içerisindeyken maske de kullanılmalıdır.

Hijyen önleminden sonra bir diğer önemli konu ise sanki virüs taşıyıcısı gibi dikkatle hareket etmektir. Örneğin; öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda bir peçeteyle, yoksa da dirseğinizin iç kısmıyla ağız ve burnunuzu mutlaka kapatmalısınız. Hastalığın damlacık yoluyla bulaştığını unutmayın.

Tarif

Şimdi yazımıza el dezenfektanı tarifini vererek devam edelim. Bu tarif diğer tariflere göre daha güvenilirdir çünkü Dünya Sağlık Örgütüne aittir. 

Dünya Sağlık Örgütünün tarifini vermiş olduğu el dezenfektanı yapımı;

Bu tarif 1 buçuk litre el dezenfektanı yapmak içindir. Eğer daha fazla yapmak isterseniz. Ölçüleri 2 katına çıkarabilirsiniz.

Ölçüler için bir adet ölçü kabı edinmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

NOT: Dezenfektan içerisinde alkol barındırdığından uçucu bir özelliğe sahiptir bu sebeple dezenfektan mutlaka hava almayan ağzı kapalı bir kapta muhafaza edilmelidir. Günlük kullanım içinse fısfıslı küçük bir şişe kullanabilirsiniz.

Yapılışı:

Öncelikle izopropil alkolü karışımı saklayacağınız kaba ekleyin. Ardından oksijenli suyu ve gliserini ekleyin. Gliserini ekledikten sonra aynı ölçü kabıyla suyu da ekleyin, böylece yoğun kıvamı olan gliserin, ölçü kabında kalmamış olacaktır. Daha sonra elde ettiğiniz dezenfektanı iyice karıştırın. Dezenfektanı yaptıktan sonra en az 72 saat bekletmeniz önerilir.

Gerekli Malzemeler:

-1000 ml izopropil alkol (%99.8) – Eczanelerden veya güvenilir internet sitelerinden temin edebilirsiniz. Burada önemli olan alkol oranının %99 olmasıdır.

-55 ml oksijenli su (%3 hidrojen peroksit olmasına dikkat edin)

-19 ml Gliserin

-266 ml içme suyu ( içme suyu yerine çeşme suyunu kaynatıp, soğuduktan sonra kullanabilirsiniz.

Bu dezenfektanı etil alkol ile de yapabilirsiniz.

Etil alkol ile yapacaklar için malzemeler:

-1000 ml etil alkol (%96)

-50 ml oksijenli su (%3 hidrojen peroksit)

-18 ml Gliserin

-132 ml su