Ana sayfa » Anne / Çocuk » Çocuk Hastalıkları » El Ayak Ağız Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuk Hastalıkları

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

suriyeli-hastaligi

El, ayak ağız hastalığı bir enfeksiyon ve virüs hastalığıdır. Bu virüsler enduro virüs denilen bir virüs ailesindendir. Bu virüsler kısa ateşli dönemin ardından ellerde ve ayaklarda kırmızı bazen kaşıntılı olabilen döküntülere ve ağız içinde de yaralara sebep olmaktadır. Genellikle el, ayak ve ağız hastalığı yaz aylarında görülen çok kolay bulaşabilen, büyük salgınlara sebep olabilen bir hastalıktır. Genellikle çocukluk çağında 6. aydan itibaren, ergenlik döneme kadar olan dönemde en sık görülen ancak bazen erişkinlerde de görülebilen bir hastalıktır. Bir virüs hastalığı olduğu için herhangi bir antibiyotik ile tedavi edilemez. Kendi kendine geçmesini beklemek gerekir.  

Bu hastalık çok tehlikeli bir hastalık değildir. Ancak çocukları çok rahatsız edebilir. Şiddetli kaşıntı sebebi ile çocuklar gece boyunca kaşıntıdan uyuyamayabilirler. Zaman zaman kaşıntıya ateşte eşlik edebilir. Bu durumda semptomatik tedavi denilen, ateş görülerse ateş düşürücü ilaçlar, kaşıntı görülürse kaşıntıyı giderecek şurup veya lokal ilaçlar ile tedavi edilir. Hastalık iyileşmeye başladığı zaman ortalama 7-10 gün içinde döküntüler biraz iz bırakarak yavaş yavaş azalır. Ancak endişelenmeye gerek yoktur bu izlerde birkaç hafta içinde kaybolacaktır. Bu şekilde hastalık iyileşmiş olacaktır. Hastalık düzeldikten haftalar sonra çocukların ellerinde avuç içlerinde ve ayak tabanlarında soyulmalar ortaya çıkabilir. Bu durum endişelenecek bir durum değildir. Bazen de bu hastalığın bitiminden birkaç hafta sonra tırnaklarda soyulma, çatlama, düşme görülebilir. Bu durumda normal bir durumdur. Çocuklar birkaç ay içinde tamamen iyileşecektir.  

Tedavisi 

Bu hastalık bir virüs hastalığı olduğu için henüz tedavi edecek bir ilaç bulunamamıştır. Bu hastalığın geçmesi beklenmek zorundadır. Ancak hastalıkta aşırı ateş görülürse ateş dürücü ilaçlar, rahatsız edecek düzeyde kaşıntı görülürse kaşıntıyı azaltacak antihistaminik şuruplar veya cilde sürülecek jel krem ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca ağızda çıkabilen yaralar çocuğun beslenmesine engel oluyor ve ağrıya sebep oluyorsa bunların iyileşmesi için de ilaç kullanılabilir. Bu ilaçlar ancak şikayetleri azaltarak hastalığın daha hafif atlatılmasını sağlayacaktır. Bunların dışında bu hastalık virüse dayalı olduğu için -hastalığı iyileştirecek henüz bir ilaç bulunamamıştır. Ayrıca bu hastalık ilaç kullanmadan da 7-10 gün içinde geçebilmektedir. Vücuttan tam olarak atılması ise haftaları bulabilmektedir.