Ana sayfa » Cinsel Yaşam » Doğum Sonrası Cinsel Yaşam
Cinsel Yaşam

Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

ojemoej-hamilelikten-sonra-cinsel-iliski

Doğum sonrası cinsel yaşam genellikle doğum öncesine göre farklılık gösterebilmektedir. İster normal doğum yapın ister sezaryen doğum yapın bir şekilde cinsel hayatınız doğum öncesine göre farklı olacaktır. Bunda elbette çok farklı faktörler rol oynayabilir. Doğumun gerçekleşmesiyle beraber vücutta birtakım sistemlerin vazifesi ve hormon dağılımı ve dengesi farklı bir tabloya dönüşmekte ve özellikle emzirme dönemi, geçici olarak menopoz dönemine benzemektedir. Emzirme döneminde yine menopozdaki gibi ateş basmaları, terlemeler, cinsel isteksizlik, sinirlilik, uykusuzluk, asabiyet, moral bozukluğu gibi sıkıntıların yanı sıra sürekli ilgi, bakım ve beslenmesi gereken bir bebek olduğu zaman, haliyle kadınların cinsel hayattan uzaklaşması neredeyse kaçınılmazdır.  

Lohusa dönemi menopozdaki durumlarla benzeştiği için haliyle menopozdaki kadınlarında sıklıkla yaşadığı durumları yeni doğum yapan kadınlarda yaşayabilmektedir. Bunlar; vajen kuruluğu, vajenin esnekliğini kaybetmesi, vajenin canlılığını kaybetmesi gibi durumlardır. Özellikle ilk 3-4 ay yeni doğum yapan kadınlar bunlarla sıklıkla karşılaşmaktadır. Yalnız unutulmamalıdır ki bu sürekli olan bir durum değildir ve geçici bir durumdur. Yumurtlamanın devreye girmesiyle, östrojenin salgılanmasıyla, adet görmenin ve ovulasyonun başlamasıyla bu tablonun değişeceğini rahatlıkla ifade edelim.

Yine cinsel yaşamın diğer bir sosyal boyutu var. Kadın anne olduktan sonra hem zaman olarak hem de ilgi olarak eşinden daha çok bebeğiyle ilgilenme durumunda kalabilmektedir. Bu da cinsel hayatı olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Bu açıdan böyle bir durumla karşılaşan çiftlerin sıklıkla oturup durumu tekrar gözden geçirmeleri ve sıkıntılarını sözel olarak paylaşmaları gerekmektedir.  Özellikle babanın cinsellik konusunda bu dönemde çok anlayışlı olması, eşine karşı çok şefkatli davranması gerekir aksi durumda lohusalık psikozu denilen psikolojik sorunlar derine gidebilir. Beklenmeyen ciddi tablolar ortaya çıkabilir. Karşılıklı olarak bu durumu konuşmaları, nasıl çözüm üretebileceklerini, gerekirse daha profesyonel bir danışmanlık hizmeti alarak, bu olayı çözümlemeleri tavsiye edilmektedir.  

Peki ne zaman cinsel ilişki olmalı?  

Doğumdan hemen sonra ilk 20-25 gün annenin rahim içerisinden bir akıntısı olmaktadır. Bu plasentanın yerleşme yerinden başlayan kanama, rengi açmak üzere 20-25 gün sürer. Bu süreden sonra cinsellik serbest hale gelmektedir. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi vajinal kuruluktan dolayı kayganlaştırıcı kullanılması önem arz etmektedir.