Ana sayfa » Anne / Çocuk » Doğum Çantası Hazırlığı
Anne / Çocuk Anne Oluyorum

Doğum Çantası Hazırlığı

Doğum Sürecindeki Annenin Temel İhtiyaçları

Doğum yapacak annenin kendini evinde ve rahat hissetmesi için bazı gereksinimler vardır. Doğum sürecindeki annenin temel ihtiyaçları şu şekildedir; gecelik, bu geceliğin rahat ve kullanışlı, bir de yedeğinin olması faydalı olacaktır. Geceliğin yanında yedeği olan iç çamaşırı, terlik, bu terlik kaymaz tabanlı, topuksuz ve ortopedik bir terlik olursa duşta da rahatlıkla kullanmanızı sağlar. Yanınıza duş için kullanabileceğiniz banyo havlusu ve yatağınıza sereceğiniz bir çarşaf nevresim takımı da alırsanız kendinizi daha çok evinizde gibi hissedebilirsiniz. Doğum süresince annenin enerjiye de ihtiyacı olacaktır bu yüzden doktorunuzun izin verdiği ölçüde, çantanızda ufak tefek atıştırmalıklar ve içecekler iyi bir fikir olabilir. Ayrıca her ihtimale karşı çantanızda tercih ettiğiniz, bir rulo tuvalet kağıdı, havlu kağıt, sabun gibi temizlik ürünlerinden de bulundurabilirsiniz. Bunların yanında isteğe bağlı olarak kişisel bakım malzemeleri de çantanızda bulundurabilirsiniz. 

Doğumdan Sonra Annenin İhtiyaçları

Öncelikle bebek doğduktan sonra emzirmeye uygun bir gecelik, tercihe bağlı olarak üzerine bir sabahlık ve lohusa tacı kullanabilirsiniz, geceliğin içine mutlaka emzirme sutyeni tercih edin bu çok kullanışlı olacaktır, tercihe göre emzirme atleti de kullanabilirsiniz. Doğumdan hemen sonra lohusalık yani kanama başlayacağı için mutlaka yanınızda bol miktarda ped bulundurun. İlk 1 hafta pedin yeterli gelmediği durumlarda küçük numara çocuk bezi veya varsa hasta bezi de kullanabilirsiniz. Pedin yanında istediğiniz kadar kullan at iç çamaşırı ya da evdeki iç çamaşırlarından da koyabilirsiniz. Sütün çok fazla olup akması durumunda sutyenin içerisine yerleştirilecek göğüs pedi gerekli olacaktır. Ancak göğüs pedi kullanıldığında göğüsler havasız kalabilmekte ve bu sebeple göğüs ucu yaraları çoğalabilmektedir. Bu nedenle tercihe göre, göğüs pedi kullanımı yerine meme kalkanı kullanılması daha yerinde olacaktır. Bunların yanında emzirmekten göğüs ucu çatlayabilir bunun içinde çantanızda mutlaka yutulabilir bir göğüs ucu kremi bulundurmanız çok faydalı olacaktır. 

Doğumdan Sonra Bebeğin İlk İhtiyaçları 

Bebeğiniz doğduğunda, ebelere verilecek, ilk doğduğunda giydirilecek bir takım verilmesi gerekiyor bu takım tulum veya alt üst takım olabilir.  İçine giyebileceği bir zıbın, altına bağlanacağı bir bez şapkası ve bir de penye battaniyesi var. Bu takımı bebek mağazalarında yeni doğan takımı olarak kolaylıkla bulmanız mümkün. Aldığınız bu takımı bebeğe giydirmeden önce, bebeğin sağlığı açısından yıkayıp ütülemeniz çok çok önemlidir. Bunun yanında yanınızda, bebeğinizin yatacağı yatağa bir çarşaf, yastık kılıfı bulundurabilirsiniz. Yeni doğan bebeğin altını temizlemek için ıslak mendil kullanabilirsiniz ancak bebeğin cildi çok hassas olduğu için alkolsüz olmasına çok dikkat edilmelidir. Aslında yeni doğan bebeğin ihtiyacı olan ıslak pamuktur, bu nedenle bir termos alıp yanında bol miktarda pamukla bebeğinizin alt bakımlarını kolayca yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak bol miktarda bebek bezi de çantanızda olması gerekenler arasındadır. Çantanıza hava şartlarına göre penye battaniyenin yanında, kalın veya ince bir battaniye daha ekleyebilirsiniz.  

Hastaneden Ayrılırken Anne-Bebek İhtiyaçları 

Mevsim şartlarına göre elbise, tayt ve t-shirt tercih edebilirsiniz. Bunlar tercihinize bağlı olarak değişebilir. Giyim dışında hastaneden ayrılırken mutlaka bebeğinizi güvenle taşıyabilmeniz için bir oto koltuğu veya ana kucağı olması gerekiyor.