Ana sayfa » Anne / Çocuk » Çocuk Gelişimi » Çocuklarda Tuvalet Eğitimi
Anne / Çocuk Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

ojemoje-cocuklarda-tuvalet-egitimi

Çocuklarda tuvalet eğitimine çocuğun hazır olduğu bir dönemde başlayabilirsiniz. Genellikle çocuklarda tuvalet eğitimi 2-3 yaş arasında verilmektedir. Ancak eğer çocuk hazırsa bu yaşlardan daha erken de verilebilir. Çocuğun hazır olduğunu gösteren bazı davranışlar vardır. Örneğin artık bezini geceleri çok az kirletiyorsa, kıyafetlerini kendi başına çıkarma hareketleri yapıyorsa buradan çocuğunuzun hazır olduğunu az çok anlayabilirsiniz. Ayrıca tuvalet eğitiminde çok dikkat edilmesi gereken, eğer çocuk hazır değilse bu eğitimin zorla veya baskıyla verilmeye çalışılmamasıdır. Çocuklarda tuvalet eğitiminin kıza farklı erkeğe farklı eğitim diye düşünülmesine gerek yoktur. Sadece tuvalet sonrası temizlikte kız çocuklarının daha dikkatli olması gerekmektedir. Buna ek olarak çocuklarda tuvalet eğitimi çiş ve kaka olarak aynı zamanda başlayabilir. Ancak önce çiş eğitiminin verilmesi daha sonra kaka eğitiminin verilmesi daha sağlıklı olacaktır. Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunu düşünüyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Öncelikle çiş eğitimi; 

Tuvalet eğitimine başlarken ilk önce bebek bezini çıkarmalısınız. Çocuk bezli olduğu sürece çocuğa tuvalet eğitimi vermeniz mümkün olmayacaktır. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gibi eğer çocuğunuzun hazır olduğunu düşünüyorsanız bu eğitime başlamalısınız. Eğer çocuğunuz hazırsa ve kıyafetlerini çıkarabilmek gibi bazı şeyleri yapabiliyorsa, çocukla çok inatlaşmadan ve bunaltmadan belirli aralıklarla çocuğu tuvalete götürerek lazımlığına tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz. Eğer tuvalete götürdüğünüzde tuvaletini yapmadıysa çocuğu kaldırıp 2 saat sonra bir daha götürebilirsiniz. Bu aralıklar 2 saatte bir veya 1 saatte 1 şeklinde olabilir. Çocuğunuza eğer tuvalet eğitimi vermeye başladıysanız kesinlikle bez kullanmayı bırakmalısınız. Ayrıca sürekli çocuğa çişin var mı diye sormak yerine 2 saate bir tuvalete götürüp orada çişinin olup olmadığını anlamasını sağlamak daha sağlıklı olacaktır. 

Kaka eğitimi; 

Genellikle büyük tuvalet yemekten sonra yapılır, bir süre sonra kasların durumuna göre çocuğun ya da erişkinin ne zaman tuvalet yapacağı gün içinde belli olmaktadır. Bu sebeple kaka eğitimi verirken çiş eğitiminde olduğu gibi bezi çıkarttıktan sonra yine çocuğa baskı yapmadan her yemek sonrası çocuğun tuvalete götürülmesi gereklidir. Çocuk tuvalette 1 -2 dakika en fazla 3-4 dakika lazımlıkta oturtulmalıdır. Tuvaletini yapmadığı taktirde hemen kaldırılmalıdır. Bu uygulama yemeklerden sonra tekrar denenmeli ve bu süreç bıkmadan 1 hafta 10 gün sürdürülmelidir.  Ayrıca çocuklara kaka eğitimi verilirken ödül veya ceza sistemi uygulanmamalıdır. Örneğin; kaka yaparsa ödül, küçük kazalar olduğunda da ceza verilmemelidir. Ayrıca çocuklara kızmakta çok zararlıdır.

Çocuklarda tuvalet sonrası temizlik eğitimi

Çocuklarda tuvalet eğitiminin yanında tuvalet sonrası temizlik eğitimi de hijyen açısından çok önemlidir. Tuvalet eğitiminde farklılıkların olmamasına rağmen tuvalet sonrası temizlik eğitiminde farklılıklar mevcuttur. Tuvalet eğitiminde özellikle kız çocuklarının tuvalet sonrası temizliği önden arkaya doğru yapmayı öğrenmesi enfeksiyon kapma riskini azaltmaktadır. 

Tuvalet eğitiminde tuvaletten sonrası temizlik ve hijyen kurallarının öğretilmesi çok önemlidir. Çocuğun tuvalet temizliği onun denemesine izin verilerek, kendini nasıl temizleyeceği, ellerini nasıl yıkayacağı, tuvalet kağıdını nasıl kullanacağı çocuğa gösterilerek öğretilmelidir. Bu durum çocuğa, ileride bir daha temizlik konusunun öğretilmesinde aileye yardımcı olacaktır. Çünkü zaman geçtikçe edinilmiş alışkanlıkların değiştirilmesi zor olmaktadır. Bu sebeple tuvalet eğitimine başlarken tuvalet ve hijyen eğitiminin de eş zamanlı verilmesi, poponun nasıl temizleneceği, tuvaletten sonra elinin nasıl yıkanacağı, doğru el yıkamanın nasıl olacağı, bunun neden önemli olduğu en başından çocuğa aktarılmalıdır, tuvalet eğitimi hijyen eğitimi ile birlikte bu eğitimin bir parçası olarak sürdürülmelidir.